1 C
Скопје

Кои се десетте најголеми удирачи во боксот, Тајсон е втор, а големиот Мухамед Али го нема на листата

Боксерот кој имаше најразорен удар има 76 победи во професионалната кариера, од кои 68 се со нокаут.

Боксот е еден од најстарите олимписки спортови заедно со борењето и неколку атлетски дисциплини, а за прв пат е воведен во Олимписките игри во 688 година пред новата ера.  Тогаш беше во рамки на панкратион, дисциплина која е мешавина на борење и бокс и со право се смета за благородна вештина.

Во модерната ера на Олимпизмот, боксот е еден од најпопуларните спортови, а најголем интерес предизвикувале борбите во тешка категорија и ги има дадено едни од најпопуларните и најдобрите спортисти во историјата.

Британскиот весник „Мирор“ состави листа од топ 10 најдобри удирачи во историјата и на неа се најдоа речиси сите славни имиња, со исклучок на според многумина најголемото, Мохамед Али .

Прочитајте и...  Некој од АТП намерно ја пушти листата со барања на Ѓоковиќ во јавност
Џорџ Фореман/twitter:Boxing Legends

На првото место изненадувачки се наоѓа Џорџ Фореман кој е аматерски двоен светски шампион како и олимписки шампион од Игрите во Мексико сити 1968 година. Потоа станува професионалец и успева да го нокаутира дотогаш непоразениот Џо Фрејзер и му ја зеде титулата. Неговите силни удари буквално го креваа дотогаш непоразениот Луис од земјата, а во мечот со Мухамед Али му ја скрши вилицата со неговите силни удари

20 години подоцна повторно ја освоијува титулата во тешка категорија и со 46 години и 169 дена сè уште го држи рекордот на најстар шампион.
Во професионалната кариера имаше 76. победи од кои дури 68. ги заврши со нокаут.

На втотото место се наоѓа Мајк Тајсон, а на листата изненадувачки го нема Мохамед Али.

Прочитајте и...  ЕХФ: Фленсбург го доби дербито со ПСЖ во Лигата на шампионите

Топ 10 најдобри удирачи во бокс:
1. Џорџ Фореман
2. Мајк Тајсон
3. Ерни Шаверс
4. Џек Џонсон
5. Џек Демпси
6. Џо Луис
7. Роки Марчано
8. Сони Листон
9. Ленокс Луис
10. Деонтеј Вајлдер.

Поврзани вести

ЕХФ: Фленсбург го доби дербито со ПСЖ во Лигата на шампионите

Слободен печат

ЛЕ: Ристевски и Адеми обезедија пласман во осминафиналето, Црвена звезда не загуби од Милан но е елиминирана

Слободен печат

ФИФА го затвори случајот против Франц Бекенбауер

Слободен печат

Порто не мисли на ЛШ, здравјето на Кинтана е најважно

Слободен печат

ВИДЕО: Елмас и Наполи елиминирани од Лигата на Европа

Слободен печат

Дали дојде време Салах да си оди од Ливерпул

Слободен печат

Остави Коментар