Кога немате идеја што да јадете: 7 здрави оброци за на работното место!

Луѓето на работа поминуваат половина од својот ден. За време на работа грицкаме се што ќе ни дојде при рака, а во комбинација со седењето, тоа не е воопшто добро. Еве што не треба да јадете на работа, и како би требало да започнете да се храните.

1. Природен сок од овошје

Овошјето е поздраво од овошниот сок, но ако сакате овошни сокови, пијте ги во умерени количини, бидејќи тие ви обезбедуваат хранливи материи.

Секогаш бирајте свеж цеден сок од овошје наместо оние кои можете да ги купите во маркетите, кои се полни со шеќер и конзерванси.

2. Зеленчук и хумус наместо сирење и крекери

Кремастата и крцкава комбинацја од сирење и крекери, лесно може да ве наведе да се прејадете. Морковите и хумусот се исто толку пикантни и крцкави, а не содржат заситени масти и празни калории.

Прочитајте и...  Виц на денот: Кавга

3. Домашниот седвич е подобар од купечкиот

Колку пати сте си подготвиле сендвич за на работа?

Освежете се малку и подгответе си сендвич со мешавина од зеленчук и некој намаз како што е хумус, а за ужинка понесете си овошје.

4. Свежо овошје наместо колачи

Јадете овошје во секоја боја, наместо колачи полни со вештачки бои, шеќер, беспотребни калории и масти.

5. Вода наместо газирани пијалоци

Газираните пијалоци и другите вештачки пијалоци се едни од најголемите извори на калории во исхраната.

Избегнувајте ги и наместо нив консумирајте вода или вода со парчиња лимон.

6. Риба наместо плескавица и компири

Наместо да јадете масна плескавица со компири и некој масен сос, јадете лосос или некоја друга риба која ќе ја дополните со некој зеленчук.

Прочитајте и...  Повеќе од 1.300 жалби за настапот на Шакира и Џеј Ло на Супербол: „Ова е порнографски и срамно!“ (ВИДЕО)

7. Овошен јогурт наместо сладолед

Кога ви се јаде нешто благо, наместо да изедете сладолед исецкајте свежо овошје и прелијте го со јогурт.

Оваа е истата комбинација, само што во овошјето и јогуртот нема шеќери и заситени масти.

Прочитај повеќе

Се туширате секој ден, а не знаете дека со тоа можеби правите грешка

Слободен печат

Деми Мур покажа дека проѕирното не мора да биде и вулгарно (ФОТО)

Слободен печат

Мерил Стрип стана жешка црвенокоса – Кој би рекол дека има 70 години? (ФОТО)

Слободен печат

Повеќе од 1.300 жалби за настапот на Шакира и Џеј Ло на Супербол: „Ова е порнографски и срамно!“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Морничави пораки кои би можеле да го уништат Џони Деп – Прво ќе ја удавиме, па потоа ќе ја запалиме!

Слободен печат

Ниту Канада не ги сака Меган и Хари – Полека сите врати им се затвараат!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кејт Мидлтон облече патики од 2.000 денари и за само еден час овој модел целосно се распродаде

Слободен печат

Вечерва „Баклава“ го промовира новиот албум: Гости ќе бидат Дарко Рундек и „Суперхикс“

Слободен печат

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Слободен печат

Златна Бубамара 2020: Сашко Коцев го „избриша“ подот со РЕКЕТ, Aтиџе запеа пред публиката! (ГАЛЕРИЈА)

Васко Спасоски

Ниту Канада не ги сака Меган и Хари – Полека сите врати им се затвараат!

Слободен печат

Златна Бубамара 2020, на сцената и пред сцената: Сашко Коцев го „избриша“ подот со РЕКЕТ! (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат