Кое е мистериозното момче што присуствуваше на богослужбата во Храмот Свети Сава

Денес, патријархот Иринеј е погребан во криптата во Храмот Свети Сава. На погребот на патријархот Иринеј во Храмот Свети Сава во Врачар, покрај бројните официјални лица од Србија и регионот, оддадоа почит и бројни граѓани на Србија.

Ковчегот со телото на блажениот патријарх беше придружуван до гробот од многу мал број луѓе, главно монаси и свештеници, а присуствуваа и членови на неговото семејство. Но, едно младо момче кое присуствуваше на богослужбата го привлече вниманието на корисниците на социјалните мрежи.

Како што пренесуваат српските медиуми, станува збор за ѓаконот на митрополитот Иларион Алфејев.

Тој е асистент на митрополитот и асистент за време на литургии. Тој беше ракоположен на ѓаконска позиција од страна на митрополитот Иларион, раководител на одделот на Руската црква за надворешни работи.

Мистериозниот млад човек, во улога на ѓакон, е на најниско ниво на црковната хиерархија и не може да слави самостојно, туку само помага.

Патријархот почина во петокот на 90-годишна возраст. Веста дека Патријархот Иринеј починал дојде по 15-дневна тешка борба со вирусот корона, кој поглаварот на Српската православна црква го загуби откако неговата здравствена состојба драстично се влоши.

Литургијата во Храмот Свети Сава започна во 9:00 часот, меѓу присутните беше скоро целиот државен врв, но и бројни амбасадори и политичари од регионот.

На погребот на патријархот Иринеј, меѓу другите говореа и митрополитот Златоуст, претседателот на Србија Александар Вучиќ и српскиот член на претседателството на БиХ, Милорад Додик.

ВИДЕО: Во тек е погребот на патријархот Иринеј

Видео на денот