ВИДЕО: Во тек е погребот на патријархот Иринеј

Во Храмот Света Сава почна богослужбата после која ќе биде погребан поглаварот на Српската православна црква патријархот Иринеј. Телото на поглаварот како и вчера е покриено со стаклен капак. Литургијата ја служи митрополитот добробосански Христозом, а присутни се сите владици и 16 свештеници. По литургијата очекувано е да се обратат претседателот на Србија, Александар Вучиќ … Продолжи со читање ВИДЕО: Во тек е погребот на патријархот Иринеј