Tag : патријархот Иринеј

Вести Регион Слајдер

Кое е мистериозното момче што присуствуваше на богослужбата во Храмот Свети Сава

И.И.
Денес, патријархот Иринеј е погребан во криптата во Храмот Свети Сава. На погребот на патријархот Иринеј во Храмот Свети Сава во Врачар, покрај бројните официјални...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Ова е животната приказна на патријархот Иринеј: Во јануари годинава, патријархот Иринеј свечено одбележа 60 години монаштво, 45 години епископска и 10 години патријаршка служба

И.И.
Во Светиот архијерејски синод во јануари 2010 година, тој беше избран за архиепископ на Пеќ, митрополит белградско-карловачки и патријарх на Србија, за 45-ти врховен водач...
Вести Регион Слајдер

Српскиот патријарх Иринеј примен во болница со ковид-19

Слободен печат
Поглаварот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Иринеј, се заразил со коронавирус и е примен во болница, соопшти вечерва Службата за информации на СПЦ. Патријархот...
MacedonianAlbanian