8 C
Скопје

Ќе се отстрани дивоградбата на кафулето во Лептокарија

Секторот за инспекторат на утврдил станува збор за градба, а не за урбана опрема, и за неа нема одобрение од Општина Карпош.

Застаклената тераса, која деновиве беше подигната на просторот пред кафулето „Џовани“ во Лептокарија ќе биде отстранета, затоа што била дивоградба. Ова е решението на Секторот за инспекторат на Општина Карпош, откако деновиве граѓаните кои живеат во близина – посочија дека пред кафулето се заградува просторот.

– Мислам дека и огромен кратер среде Лептокарија да направат Стефан Богоев и Општина Карпош нема да реагираат. Додека ние карантин, другите си тераат по свое, кој каде тера се прошири. Тревните површини низ Лептокарија си ги направија „дворови“, како да им се во наследство дадени. Нас кој не прашува – реагираше жителка на населбата, објавувајќи и фотографии во фејсбук групата „Заедно за заштита на зеленилото во Карпош“.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ ги повлече амандманите на Законот за државјанство, на ред се АА/А

Но, и покрај обвинувањата на дел од граѓаните, Богоев и Карпош експресно реагираа. Оттаму објаснуваат дека не станува збор за проширување на терасата во тревна површина, туку сите активности се одвивале на постоечката основа за летна тераса на кафулето „Џовани“.

-Застаклен бил просторот што и порано го користеше „Џовани“, но затоа што станува збор за градба, а не за урбана опрема, и за истата нема одобрение од Општина Карпош, денеска, Секторот за инспекторат донесе решение за отстранување на застаклениот дел – велат од Карпош.

 

 

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар