Ќе се отстрани дивоградбата на кафулето во Лептокарија

Секторот за инспекторат на утврдил станува збор за градба, а не за урбана опрема, и за неа нема одобрение од Општина Карпош.

Застаклената тераса, која деновиве беше подигната на просторот пред кафулето „Џовани“ во Лептокарија ќе биде отстранета, затоа што била дивоградба. Ова е решението на Секторот за инспекторат на Општина Карпош, откако деновиве граѓаните кои живеат во близина – посочија дека пред кафулето се заградува просторот.

– Мислам дека и огромен кратер среде Лептокарија да направат Стефан Богоев и Општина Карпош нема да реагираат. Додека ние карантин, другите си тераат по свое, кој каде тера се прошири. Тревните површини низ Лептокарија си ги направија „дворови“, како да им се во наследство дадени. Нас кој не прашува – реагираше жителка на населбата, објавувајќи и фотографии во фејсбук групата „Заедно за заштита на зеленилото во Карпош“.

Прочитајте и...  Зголемени увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи

Но, и покрај обвинувањата на дел од граѓаните, Богоев и Карпош експресно реагираа. Оттаму објаснуваат дека не станува збор за проширување на терасата во тревна површина, туку сите активности се одвивале на постоечката основа за летна тераса на кафулето „Џовани“.

-Застаклен бил просторот што и порано го користеше „Џовани“, но затоа што станува збор за градба, а не за урбана опрема, и за истата нема одобрение од Општина Карпош, денеска, Секторот за инспекторат донесе решение за отстранување на застаклениот дел – велат од Карпош.

 

 

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат