Tag : карпош

Вести Скопје

Ново инклузивно игралиште за деца со попреченост во Карпош

Слободен печат
Ново детско инклузивно игралиште за деца со попреченост денеска официјално беше отворено во Општина Карпош, на улицата „Веселин Маслеша”. Во игралиштето има поставено адаптирани реквизити...
Вести Скопје

Општина Карпош ќе им додели по 10.000 денари на полуматурантите – првенци на генерација

Слободен печат
Со одлука на членовите на Советот на Општина Карпош, 10 полуматуранти-првенци на генерација од сите основни училишта на територијата на локалната самоуправа, ќе добијат финансиски...
Вести Скопје

Богоев: Големиот парк во Карпош е во напредна фаза

Слободен печат
Интензивно се работи на подигнување нови зелени површини, при што се поставуваат и системи за наводнување. Во изминативе две години, засадени се 1.560 метри квадратни...
Вести Скопје

Делови од Карпош и Гази Баба денеска без вода

Прекин во водоснабдувањето денеска од 9:40 часот ќе имаат дел од корисниците лоцирани на улицата „Коце Металец” без број во Скопје. Како што соопшти ЈП...
Вести Скопје

Утре без струја ќе бидат делови од скопските општини

Слободен печат
Без електрична енергија утре од 8:30 до 12:30 часот ќе бидат дел од жителите од скопските села Горно и Долно Соње, Општина Сопиште. Во периодот од...
Вести Скопје

Утре без струја жители на Сингелиќ и дел од корисниците во Кисела Вода и Карпош

„ЕВН Македонија” АД известува дека утре се планирани неколку технички зафати во електро-системот во градот Скопје и тоа во општините Гази Баба, Кисела Вода и...
Вести Скопје

Ќе се отстрани дивоградбата на кафулето во Лептокарија

Застаклената тераса, која деновиве беше подигната на просторот пред кафулето „Џовани“ во Лептокарија ќе биде отстранета, затоа што била дивоградба. Ова е решението на Секторот...
Вести Скопје

Карпошани вечер ќе уживат во музичка забава со диџеј Бабура Џуниор

Слободен печат
Саботна музичка забава вечер од 19:30 до 21:30 часот ќе организира Општина Карпош на покривната површина на Трговскиот центар „Сити мол”. Преку овој настан, Општината...
Вести Скопје Слајдер

Богоев: Адреналинскиот парк ќе биде готов летово, граѓаните на Карпош и Скопје ќе добијат нови бели дробови

Слободен печат
Карпошани отсекогаш се ревносни, редовни и внимателни. Така беше и овој викенд. изјави за „Утрински брифинг“на „Слободна ТВ“, градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев. Нути едно...
Вести Скопје

За паркот во Карпош, не се додели прва награда, туку само втора и трета

Слободен печат
Новиот градски парк што започна да се создава крај реката Вардар во Карпош 4, наскоро ќе започне да го добива својот препознатлив лик, информираат од...