4 C
Скопје

Tag : дивоградба

Вести Хроника

Поднесено обвинение во предметот познат како „Лидери“

Слободен печат
По спроведена предистражна и истражна постапка од поранешното Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на...
Вести Скопје

ФОТО: Скопјанец без дозвола си изградил поткровје над станот – Општина Центар му ја руши дивоградбата

Слободен печат
Утрово од Општина Центар го продолжија процесот на уривање на дивоградби, а овојпат се урива на диво изградено поткровје во населбата Буњаковец, спроти Градежниот факултет. ...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Сопственикот на Силбо: „Спорен е покривот, а не објектот“!

По неколкудневен молк од страна на сопственикот на Силбо, денеска за Слободен печат, Силјан Милев, одлучи да ја раскаже својата страна од приказната. – Објектот...
Вести Македонија Слајдер

Груби: ДУИ бараше уривање на објектот пред Мавровка, дивоградба е и терасата на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат
Првиот вицепремиер Артан Груби изјави дека уривањето на дивоградбата пред Мавровка било предизборно барање на ДУИ. Вели дека мора да се почитува законот и оти...
Вести Скопје Слајдер

Шилегов: Да не се правиме „на Тошо“ дека грдосијата кај ТЦ Мавровка била легална

Слободен печат
Вчерашниот пример со почетокот на уривање на дивоградбата во „Мавровка”, начинот и модалитетот, ќе значи дестимулирање на граѓаните да влегуваат во незаконити дивоградби, изјави денеска...
Вести Скопје

Дивоградбата кај „Мавровка“ се урива, Алити се закани со тужби

Анета Стојковска
Вчера претпладне ЈП „Македонија пат“ почна да го урива бесправно изградениот објект кај ТЦ „Мавровка“, што се градеше на местото на изгореното кафуле „Фонтана“. Одлуката...
Вести Скопје Слајдер

По четири часа активно рушење урнат е дел од дивоградбата кај ТЦ Мавровка

Слободен печат
Дел од дивоградбата кај ТЦ Мавровка е урнат попладнево по четири часа активно рушење со градежната механизацијата на ЈП за одржување на патишта. Уривањето започна...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Шилегов демантира: Мевљудин Алити нема платено легализација (ВИДЕО)

Градоначалникот на Град Скопје денеска ги отфрли тврдењата на инвеститорот на дивоградбата кај Мавровка, Мевљудин Алити, дека се платени комуналии и дека објектот е легален....
Вести Скопје Слајдер

ВО ЖИВО: Почна уривањето на дивоградбата кај ТЦ Мавровка

Слободен печат
Кај ТЦ Мавровка претпладнево почна уривањето на дивоградбата. Донесена е градежна механизација, а локацијата ја обезбедува полицијата. Уривањето го врши ЈП за Јавно претпријатие за...
Вести Македонија

„Македонија пат“ ќе ја урне дивоградбата кај „Мавровка“, за сопственикот кривична пријава

Анета Стојковска
Дивоградбата во „Мавровка“ и досегашните неуспешни обиди за нејзино рушење стануваат проблем кој се издигна на државно ниво. Откако, најпрво се констатираше дека станува збор...