1 C
Скопје

Како изгледа маската од 212 илјади евра и зошто чини толку? (ФОТО)

Не, таа нема да ве заштити подобро од другите маски…

Луксузната компанија за креирање и производство на накит „Jacob & Co“ ја претстави својата заштитна маска вредна дури 250 илјади долари (212 илјади евра).

Станува збор за маска која нема да ве заштити подобро од другите маски кои се достапни на пазарот, но тука не станува збор за здравјето, туку за престижот – маската е прекриена со мрежа од бело злато која дава илузија дека станува збор за платно, а украсена е со дури 3.040 ситни дијаманти.

Фото: Профимедиа

Необичниот моден детал може да се пофали со вкупно 73,327 карати.

Маската е тешка неполни 157 грама. Од компанијата истакнуваат дека е предвидено оваа маска да се носи преку стандардната заштитна маска, според која е и моделирана.

Прочитајте и...  Властите во САД бараат забрана за насилни видео игри како „Grand Theft Auto“

Поврзани вести

Германски научници откриле радарска технологија која може да предвиди мозочен или срцев удар

Слободен Печат

ФОТО | „Што си се омажила ако знаеш дека тепа?“: Герила низ Скопје – #ШтоПравиМВР?

Ирена Трајкова

Дејвид Фостер и неговата сопруга Кетрин Мекфи станаа родители

Слободен Печат

ФОТО: Палома Фејт првите денови од мајчинството ги поминува во агонија

Слободен Печат

Потрошила 60.000 евра на пластични операции: Жените велат дека им ги „крадам“ сопрузите

Слободен печат

Брус Спрингстин доби казна за консумирање алкохол во национален парк

Слободен Печат

Остави Коментар