Јован Јанковски со младински рекорд на Европското сениорско првенство во пливање во Белград

фото: Plivacki Klub Vardar 2018

Изминатава недела се одржа Европското сениорско првенство во пливање во Белград, Србија каде нашиот пливач Јован Јанковски се врати со нов младински рекорд.

Јанковски во дисциплината 50 метри слободно оствари време од 23,74 секунди што беше за само четири стотинки побавно од сениорскиот рекорд.

Од пливачкиот клуб „Вардар“ се сигурни дека овој надежен пливач во иднина ќе соборува уште многу рекорди.

Во својата група „2“ Јанковски го освои петтото место, а на првата позиција се најде Исланѓанецот Еинар Маргеир Агустсон (23,09 секунди).

На ова ЕП во пливање учествуваа осум македонски репрезентативци: Блажевска Еминова Миа (П.В.К.Орион), Милковска Јана (ПК Вардар 2018), Крстевска Миа (ПК Вардар 2018), Јанковиќ Сара (ПК Скопје), Трајановски Никола (ПК Тумба), Ѓуретановиќ Никола (ПК Вардар 2018), Јанковски Јован (ПК Вардар 2018) и Стојановски Андреј (ПК Нептун).

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот