18 C
Скопје

Изгледајте и чувствувајте се одлично! – Осум неопходни витамини за жените

Што ја прави жената убава? Густата, сјајна коса и нокти? Блескавата насмевка? Блескавата кожа? Или, тоа е младешкото тело? За да го обезбедите сето ова, потребни ви се следните осум хранливи материи.

Хидролизиран колаген

Колагенот е структурна компонента на кожата, која ѝ помага на кожата да ја одржи својата еластичност и цврстина.

Магнезиум

Магнезиумот е многу важен елемент на човечката исхрана и ја олеснува апсорпцијата на калциумот и витаминот Д.

Витамин Б1

Витаминот Б1 помага во ослободувањето на енергијата, регулирајќи го метаболизмот на мастите, јаглехидратите и протеините. Помага во подоброто функционирање на нервите и ја зголемува менталната активност, па дури и тонусот на мускулите.

Витамин Б2

Витаминот Б2 придонесува за подобро функционирање на метаболизмот, за создавање здрава кожа, нокти и коса. Покрај тоа, го смирува отекувањето во устата, усните, јазикот и придонесува за подобар вид.

Прочитајте и...  Ненадејно почина актерот Џамил Френч
Фото: Профимедиа

Витамин Б5

Витаминот Б5 помага во регулирањето на метаболизмот и синтезата на хормоните, нормалниот развој на телото и централниот нервен систем. Исто така, ѝ помага на надбубрежната жлезда да функционира правилно и ги претвора шеќерот и маснотиите во енергија.

Витамин Б6

Витаминот Б6 придонесува за нормална енергетска ефикасност на метаболизмот на аминокиселините, мастите и протеините. Може да помогне во намалувањето на заморот, додека неговата функција е клучна за нормалното функционирање на мозокот, нервните и мускулниот систем.

Силициум

Силициумот помага во создавањето на поеластична и поцврста кожа, ја зајакнува косата и помага во подобрата апсорпција на витамините и минералите кои човечкото тело ги прима.

Колаген

Колагенот е секаде во нашето тело – во очите, зглобовите и секако во нашите крвни садови. Како основен протеин на телото, недостатокот на колаген создава проблеми. И со текот на годините, телото произведува сѐ помалку и од овој основен протеин. Проблемот со колагенот е што не можеме да го добиеме од кој било вид храна, така што единствениот начин да го добиеме е преку консумирањето додатоци на исхраната.

Прочитајте и...  Го допивате кафето неколку часа подоцна од подготовката? Прочитајте дали е здрава оваа навика

Поврзани вести

Што не треба да се јаде и пие кога се земаат антибиотици?

Слободен печат

Дино Мерлин: Поради тешката болест бев како билка

Слободен Печат

Британски таблоид треба да и исплати отштета од половина милион евра на Меган Маркл

Слободен печат

ФОТО | Бритни Спирс објави емотивна фотографија: По долго време повторно ги покажа синовите

Слободен печат

ВИДЕО | Како да ја исфенирате косата како вистински професионалец: Трик кој е пожелно да го знае секоја жена!

Слободен печат

Го допивате кафето неколку часа подоцна од подготовката? Прочитајте дали е здрава оваа навика

Слободен печат

Остави Коментар