Италијанци покажаа хиперавтомобил со 1010 коњски сили (ВИДЕО)

„FV Frangivento“ вети дека ќе создаде хиперавтомобил со прекрасен дизајн и „Asfane Dieci Dieci“ јавно ја потврди изјавата на младата италијанска компанија. Моделот доби тело во облик на клин и спојлер од јаглеродни влакна и алуминиум, како и интересни врати.

Во задниот дел, дизајнот е исто така многу предизвикувачки – „лебдечки“ стоп светла, масивен дифузер, шест издувни цевки. Внатрешноста е изработена во две бои, воланот е во форма на управувач на авион, а исто така има и посебен дигитален панел.

Компанијата не откри детали за моторот на хиперавтомобилот. Според „Ла Стампа“, сепак, автомобилот е опремен со 5,4-литарски бензински V10 мотор кој развива моќ од 860 коњи. Работи заедно со два електрични мотори, по еден на секој мост со моќност од 150 коњи. Значи вкупната моќност е 1010, како што е и името на автомобилот – Dieci Dieci (десет десет). Според информациите, менувачот на ова возило е 8-степен автоматски.

До сериското производство на автомобилот ќе помине подолго време, а неговата цена се очекува да достигне од 1 до 1,7 милиони евра. Компанијата објави дека сите пари собрани од продажбата на „Asfane Dieci Dieci“ ќе бидат пренасочени кон развој на нови модели на брендот.

Видео на денот