Интер и Јунајтед нови четвртфиналисти во Лига Европа (ВИДЕО)

Вечерва дознавме уште две екипи кои ќе патуваат на завршниот турнир „Фајнл-ејт“ во Германија, тие се Интер и Манчестер јунајтед.

Поради пандемијата на Ковид-19 Интер и Хетафе одиграа еден меч одигран во Гелзенкирхен, „неро-аѕурите“ беа подобри со 2:0.

Во првото полувреме стрелец на првиот гол за миланскиот состав беше Лукаку после асистенцијата на Бастони во 33 минута од средбата.

Шпанците имаа шанса да израмнат во второто полувреме, но непрецизен од пенал беше Молина, па казната дојде во 83 минута кога стрелаше Ериксен.

Манчестер јунајтед (кој на првиот дуел триумфираше со 0:5), вечерва на „Олд Трафорд“ по вторпат беше подобар од ЛАСК (2:1).

Австријците дојдоа во предност со прекрасниот гол на Висингер, но „црвените ѓаволи“ направија целосен пресврт благодарение на Лингард и Марсијал.

Прочитајте и...  Мората на позајмица, а Суарез пред трансфер во Атлетико!?

Така, веќе е позната првата четвртфинална двојка во Лига Европа, Манчестер јунајтед на 10 август во Келн ќе ги одмери силите против ФК Копенхаген.

Интер го чека победникот од двомечот Ренџерс-Баер Леверкузен (1:3), потоа Шахтјор Доњецк ќе игра со победникот од пресметката Ајнтрахт Франкфурт-Базел (0:3), додека подобриот од Олимпијакос-Вулверхемптон (1:1) во четвртфиналето ќе се сретне со Севиља или Рома кои исто така поради ситуацијата со коронавирусот ќе играат само еден натпревар во Дуизбург.

Лига Европа: Копенхаген без проблеми, елиминиран Волфсбург! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Луис Суарез мамел на испитот за италијански јазик

Слободен печат

Кошаркарот на Работнички, Питс е позитивен на коронавирус

Слободен печат

Газдата на Челси во проблеми: Абрамович тајно вложувал во други играчи

Слободен печат

НФЛ со милионски казни за неносење заштитни маски

Слободен печат

Ниту Јанис, ниту Пол, Лејкерси планираат да формираат голема тројка со ѕвезда на Хјустон 

Слободен печат

Ѓоковиќ: Надал е главен фаворит за титулата на Ролан Гарос

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Навивачите во Англија не се враќаат во октомври

Слободен печат

Така работи Баерн, додека Барселона се ценка, тие се договорија со Ајакс

Слободен печат

Успешен старт на „граѓаните“, Астон Вила го казни Шефилд! (ВИДЕО)

Слободен печат

Златан како „вино“: Ибракадабра шоу против Болоња! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со нови 400 бодови пред „Ролан Гарос“ и прво место на крајот од 2020!

Слободен печат

Митревски прогласен за МВП, 20 одбрани во триумфот на Порто!

Слободен печат