Huawei по секоја цена го сака Android

Кинеската компанија Huawei по секоја цена сака да го задржи Android на своите уреди, затоа што објективно било каква промена на оперативниот систем може драстично да влијае на продажбата на нивните телефони.

Потпретседателката на Huawei, Кетрин Чен изјави дека оперативниот систем Hongmeng не е дизајниран за телефони.

Според нејзините зборови, Hongmeng е наменет за индустриска употреба, а во него постојат дури неколку линии на кодови кои се наменети за употреба на телефони.

Овој оперативен систем првенствено е дизајниран така да може да процесира голема количина на податоци во краток временски период.

Претседателот на компанија Лианг Ху, минатата недела исто така зборуваше дека овој оперативен систем е првенствено развиен за Internet of Things (IoT) уреди, како и дека се уште немаат одлучено дали тој воопшто ќе се користи на мобилните уреди.

Прочитајте и...  Штрудла со јаболка (РЕЦЕПТ)

Прочитај повеќе

Познатата пејачка Дафи со денови ја дрогирале и ја силувале во заробеништво! (ФОТО)

Слободен печат

Судбината на Евровизија на „стаклени нозе“: Можно е да се откаже поради коронавирус!

Слободен печат

Муабет со Елена Христова, вокалистка на „Баклава“: Албумот „IV“ нѐ сплотува во една голема фамилија

Јасмина Кантарџиева Димков

Весела Христовска: На македонската жена ѝ недостига повеќе самодоверба, време за себе и да знае да каже „не“

Јасмина Кантарџиева Димков

Штрудла со јаболка (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Кортни Лав: 28 долги години без Кобејн – Се уште го гледам како стои на таа обала (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фреди Меркјури доби улица во Лондон

Слободен печат

Додека смртта не нè раздели или пак не? Браковите на некои познати личности траеле помалку од мамурлакот на свадбата

Слободен печат

Работното место почва за инфекции: Заразите како пинг-понг топка меѓу колегите

Слободен печат

Дневен хороскоп за 26 февруари 2020 година: Близнаците не можат да се организираат, Скорпиите ќе ги мачи несоница

Слободен печат

AББA после 50 години: Како женскиот дел од групата ја преживеал големата трагедија и распаѓањето на групата?

Слободен печат

Виц на денот: Навигација

Слободен печат