Huawei по секоја цена го сака Android

Кинеската компанија Huawei по секоја цена сака да го задржи Android на своите уреди, затоа што објективно било каква промена на оперативниот систем може драстично да влијае на продажбата на нивните телефони.

Потпретседателката на Huawei, Кетрин Чен изјави дека оперативниот систем Hongmeng не е дизајниран за телефони.

Според нејзините зборови, Hongmeng е наменет за индустриска употреба, а во него постојат дури неколку линии на кодови кои се наменети за употреба на телефони.

Овој оперативен систем првенствено е дизајниран така да може да процесира голема количина на податоци во краток временски период.

Претседателот на компанија Лианг Ху, минатата недела исто така зборуваше дека овој оперативен систем е првенствено развиен за Internet of Things (IoT) уреди, како и дека се уште немаат одлучено дали тој воопшто ќе се користи на мобилните уреди.

Прочитајте и...  Легендарниот Ал Пачино сака да ви каже нешто за стареењето...

Прочитај повеќе

Како во старите добри времиња: Анџелина Џоли, Бред Пит и децата во шопинг! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да се организирате за на патување? Список на предмети што ви требаат за на одмор

Слободен Печат

Ви испраќа топли поздрави: Лила Филиповска е првата наша јавна личност која замина на море! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Избегнете труење: Кое месо колку време може да стои во фрижидер и замрзнувач?

Слободен печат

Накова демантира дека има коронавирус и дека била уаспена поради непочитување на мерките! (ФОТО)

Васко Спасоски

Поранешниот готвач на принцезата Дајана откри кое ѝ било омилено јадње

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Легендарниот Ал Пачино сака да ви каже нешто за стареењето…

Слободен печат

Манекенката која го носеше називот „Тело“ открива: Еве што „јадев“ за да ја задржам линијата! (ФОТО)

Слободен печат

5 основни плетенки: Вака се прават најбрзите и најубави кежуал фризури! (ВИДЕО)

Слободен печат

Која е девојката со тетоважи што му е утеха на Брајан Остин Грин по разводот?

Слободен печат

Дали седмата година од бракот е кобна? Се разведува и актерката Кристина Ричи!

Слободен печат

Женски приказни: Естреја Хаим Овадија – Мара, партизанка  

Ј.К.Д