Tag : андроид

Вести Ви Препорачуваме Свет

Внимавајте со телефоните: Хакерите го користат коронавирусот за да го следат секој наш чекор

Слободен печат.
Избивањето на новиот коронавирус во голема мера премина во инвазија на приватноста на луѓето, овој пат со помош на апликација за следење на пандемијата, која...
Магазин Технологија

„Whatsapp“ ќе престане да работи на многу телефони, проверете дали и на вашиот

Слободен печат
Популарната апликација за размена на пораки „WhatsApp“ ќе има големо ажурирање, кое ќе овозможи нејзина употреба на многу модели на мобилни телефони. Старите верзии на...
Вести Свет

Русите и Јапонците подготвуваат робот кој ќе ја истражува површината на Месечината

Слободен печат
Руската компанија за Андроид Технолоџи и јапонскиот стартап ГИТАИ планираат да направат робот што ќе работи на површината на Месечината, изјави за ТАСС извршниот директор...
Вести Свет

„Признавам, виновен сум“: Бил Гејтс жали само за една пропуштена можност

Слободен печат
Коосновачот на компанијата „Мајкрософт“ изјави негова е вината тоа што компанијата ја пропуштила можноста навреме да го развива Windows Mobile (пандан на најкористениот оперативен систем...
Магазин Технологија

Android предупредува: Се појави вирус кој што не може да се избрише од вашиот телефон, дури ни со фабричко ресетирање

Слободен печат
Штотуку е забележан со посебен „синџир“ на малициозен софтвер, кој има можност повторно да се инсталира, откако ќе го избрише од Android телефонот, но и...
Магазин Технологија

Huawei по секоја цена го сака Android

Слободен печат
Кинеската компанија Huawei по секоја цена сака да го задржи Android на своите уреди, затоа што објективно било каква промена на оперативниот систем може драстично...
Вести Економија

Милијардерот призна: Поради оваа животна грешка упропастив сè!

Слободен печат
Најголемата грешка која ја направил Бил Гејтс, основачот на Microsoft, е давањето можност на Google да го стартува Android – стандардната платформа која не припаѓа...