Над 400 милиони „Андроид” корисници заразени со шпионски софтвер

Фото: Профимедиа

Над 100 апликации за „Андроид” со повеќе од 400 милиони преземања заедно се заразени со нов вид на малициозен софтвер кој се дистрибуира како комплет за развој на софтвер (СДК) за огласувачите.

Како што е соопштено од „БлипингКомпјутер”, откритието го донеле безбедносните истражувачи од „Др. Веб”, кои пронашле модул за шпионски софтвер во засегнатите апликации што тие го нарекоа „СпинОк“.

Причината поради која овој нов „Андроид” малициозен софтвер се нарекува шпионски софтвер се должи на фактот што тој може да украде приватни податоци зачувани на најдобрите телефони со „Андроид” софтвер и да ги испрати на далечински сервер контролиран од хакерите зад оваа кампања.

Програмерите на апликации веројатно го додадоа модулот „СпинОк” во нивните апликации, бидејќи се чини дека е легитимен на прв поглед и користи мини игри за да им обезбеди на корисниците „дневни награди“ со цел да ги задржат заинтересираните.

Сепак, за жал, „СпинОк” врши голем број малициозни активности во позадина додека ги проверува податоците од сензорот на уредот со „Андроид” за да утврди дали работи или не на вистински телефон.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот