Tag : оперативен

Вести Економија Слајдер

Недостатокот на работна сила претставува главоболка за 60 отсто од компаниите

Слободен печат
Со недостатокот на работна сила се соочуваат 60 отсто од компаниите, покажуваат податоците од  анкетата спроведена од Стопанската комора на Македонија. Според анкетата, недостига кадар...
Вести Економија

Оперативен план за 2020: Околу 12.000 невработени лица ќе се вклучат во активни мерки за вработување

МИА
Средства во износ од 1,4 милијарди денари издвои државата годинава за активни мерки и програми за намалување на невработеноста. Очекувањата се со нив да бидат...
Магазин Технологија

Windows 7 дефинитивно заминува во историјата

Слободен печат
Оперативниот систем „Windows 7“ повеќе нема да добива критични додатоци и ажурирања од 14 јануари (денеска), па така компјутерите ќе бидат поранливи од страна на...
Магазин Технологија

Huawei по секоја цена го сака Android

Слободен печат
Кинеската компанија Huawei по секоја цена сака да го задржи Android на своите уреди, затоа што објективно било каква промена на оперативниот систем може драстично...
Магазин Технологија

EMUI 9 на Huawei веќе достапен за повеќе од 80 милиони корисници

Слободен печат
Huawei објави ажурирање на својот EMUI 9 кориснички интерфејс за постарите модели на компанијата како што се Mate 9 и P10, исполнувајќи го своето ветување...