Хорват е најдоброто засилување во македонскиот клупски ракомет

Специјализираниот ракометен портал „Балкан-Хандбал“ ги рангираше најдобрите 15 засилувања во македонскиот клупски ракомет за претстојната сезона.

На чело на листата е засилувањето на Металург од ППД Загреб, хрватското десно крило Златко Хорват, кој се најде пред српскиот десен бек Марко Вујин, засилувањето на Вардар и пред хрватскиот лев бек Стипе Мандалиниќ кој потпиша за Еурофарм Пелистер.

Во овој избор се наоѓаат уште тројца ракометари од нашата земја, Гоце Георгиевски, Филип Талески и Марко Танкоски.

Топ 15 засилувања според „Балкан-Хандбал“:

1. Златко Хорват (ППД Загреб – РК Металург)

2. Марко Вујин (Спортинг Лисабон – РК Вардар)

3. Стипе Мандалиниќ (Фуксе Берлин – РК Еурофарм Пелистер)

4. Момир Рниќ (РК Пролетер – РК Металург)

Прочитајте и...  Како Ајакс го изигра Баерн Минхен за Сержињо Дест

5. Гоце Георгиевски (ЧСМ Букурешт – РК Вардар)

6. Јосип Периќ (Гепинген – РК Еурофарм Пелистер)

7. Ловро Јотиќ (РК Еурофарм Пелистер/Бенфика – РК Вардар)

8. Марко Тарабокиа (Чурго – РК Металург)

9. Филип Талески (Балинген – РК Вардар)

10. Анте Гаџа (ППД Загреб – РК Вардар)

11. Томислав Кушан (Ла Риоха – РК Еурофарм Пелистер)

12. Бранко Канкараш (Мешков Брест – РК Металург)

13. Патрик Валчак (ТУС Либеке – РК Вардар)

14. Никола Потиќ (Либек – РК Металург)

15. Марко Танкоски (РК Металург – РК Еурофарм Пелистер)

Прочитај повеќе

Металург по швајцарски „билет“ за влез во групите на Лига Европа!

Слободен печат

Сензација на „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ со „полесен“ пат до финалето!

Слободен печат

Имаше шампионски амбиции во НБА лигата, но на крајот доби отказ!

Слободен печат

Тампа Беј по вторпат го освои Стенли купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат