Хит изјава на НБА тренер: Југославија може да му се спротивстави на дрим тимот

EPA/DAVID MAXWELL CORBIS

Поранешниот НБА кошаркар и тренер, Бајрон Скот,  ја шокираше јавноста кога зборуваше за шансите на репрезентацијата на САД на кошаркарскиот турнир на претстојните Олимписки игри во Токио.

Скот истакна дека нема дилеми околу тоа кој е главен конкурент за златниот медал, но кога беше запрашан за репрезентациите кои можат да му бодат конкуренти на дрим тимот, тој направи лапсус.

– Дефинитивно би сеобложил на САД… Но, Франција е многу добра оваа година, Југославија секогаш, а дури и Кина може да направи многу – рече Скот.
Последниот натпревар натпревар помеѓу Југославија и САД се одигра 2002 година на Светското првенство во Индијанаполис и на тој натпревар дрим тимот загуби, а Југославија на крајот го освои златниот медал.

Видео на денот