Ѓуроски: Грижете се за себе и најважно, останете дома!

Нашиот кошаркарски репрезентативец привремено го напушти францускиот клуб Евре и да се врати во Македонија и биде блиску до неговото семејство.

Тешки денови се за сите, па и за македонските интернационалци кои до пред извесно време беа на кошаркарските терени надвор од нашата држава,кои мораа да се снаоѓаат како да се вратат дома по избивањето на оваа елементарна непогода наречена коронавирус.

COVID 19 ги запре сите спортски активности, а нашиот кошаркарски репрезентативец го стави во самоизолација 14 дена во неговиот дом во Скопје.

По првата „помината“ седмица, Стојан Ѓуроски испрати и порака до своите клупски соиграчи, и другиот стручен и технички персонал во Алм Евре Баскет, кој ја стави на клупскиот фејсбук профил:

– Здраво на сите! Поради ситуацијата со вирусот, решив привремено да го напуштам Евре и да се вратам во Македонија, непосредно пред да ја затворат границата. Беше многу стресно и тешко да се донесе оваа одлука, но сакав да бидам блиску до моето семејство во овие тешки времиња.

Прочитајте и...  Путин ги продолжи неработните денови во Русија до 30 април

Значи 14 дена, дома сум во карантин каде што не можам да излезам или да добијам посета.

Како сè уште да живеам во Евре, бидејќи ги гледам само моите пријатели и семејство на Facetime. Секој ден изгледа исто и поминувам многу време на Netflix, читање книги или вежбање. Се надевам дека ситуацијата ќе се врати во нормала што е можно побрзо и ќе можеме повторно да ја започнеме сезоната.

Грижете се за себе и најважно, останете дома! Можеме да го направиме тоа! – се зборовите на Ѓуроски.

Прочитај повеќе

Поранешниот Ф1 шеф Еклстон ќе стане татко на 90 години!

Слободен печат

Едно големо браво, моментно најдобрата фудбалска слика на светот!

Слободен печат

Евролигата со план да се одиграат сите мечеви во еден град!?

Коминовски Фидан

Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

Во Атлетико Мадрид за 70 проценти намалени платите

Слободен печат

Три децении, проклетството не попушта – кој го проколна Ливерпул?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат