Грција ги затвора судовите, кината, театрите, ноќните клубови, фитнес центри, како и детските игралишта со лулашки

Во Грција потврдени се вкупно 117 позитивни случаи на коронавирусот, од кои 34 се хоспитализирани, а две лица, мајка и дете во Солун кои беа и првите заболени, денеска се пуштени од болница, соопшти претставникот за Ковид-19 при Министерството за здравство на Грција, професорот Сотирис Циодрас, јави дописничката на МИА од Атина.

Истовремено, на прес-конференцијата одржана попладнево, беше соопштено дека надлежната комисија при Министерството за здравство одлучила во следните 15 дена да се затворат судовите, кината, театрите, ноќните клубови, фитнес центри, како и детските игралишта со лулашки.

Во однос на потврдените случаи, Циодрас рече дека за 107 лица е познат епидемиолошкиот состав, додека пак постојат 10 позитивни случаи за кои е непознато потеклото и од каде тие лица се заразиле.

Прочитајте и...  Пауновски: Никој не може да ги легитимира граѓаните при влез во ресторан, освен малолетните лица кои ќе побараат алкохол (ВИДЕО)

Професорот Циодрас рече дека постојат и 15 случаи кои се анализираат.

Рано утрово во Грција беше регистриран првиот смртен случај од новиот коронавирус, откако почина 66-годишниот маж кој во изминатите денови се наоѓаше во критична состојба.

Лицето беше дел од групата која на 27 февруари се врати од поклоничко патување во Израел и Египет.

Прочитај повеќе

Алијансата на Албанците ја повикува Антикорупциска да реагира на недоличното однесување на функционерите на ДУИ

Слободен печат

Изнемоштен коњ паднат среде улица, сопствениците го удираат и влечат за да стане! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголем квартален пад на француската економија од 1968 година, од 5,3 отсто

Слободен печат

Пад на италијанскиот БДП и до 13 отсто

Слободен печат

Пендаровски разговараше со Папата Франциск за солидарноста која е клучен елемент за заедничката борба против пандемијата

Слободен печат

Меланија Трамп ги коментираше протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ОТА ги отфрла како невистинити тврдењата на министерот Чулев

Слободен печат

Од ова коцкање со изборите – полошо здравје!

Слободен печат

Чулев: Доколку имаат сомнеж дека полицијата не постапувала соодветно, нека бараат одговорност од Директорот на БЈБ

Слободен печат

Таткото на Моника пријавил дека бил нападнат од својата ќерка, таа вели дека сам се удирал во ѕид

Слободен печат

Анкета: Германците ги менуваат своите навики – помалку месо, повеќе готвење дома

Слободен печат

НБ: Позначајни движења кај останатите финансиски институции во првиот квартал на 2020 година

Слободен печат