Ѓоковиќ или Циципас: АТП листата од понеделник ќе има нов лидер

Фото: EPA-EFE/FAZRY ISMAIL

Новак Ѓоковиќ денес се пласираше во финалето на Австралија Опен откако во три сета го победи Американецот Томи Пол.

За Ѓоковиќ ова беше рутинска победа со мал пад на концентрацијата, но сепак тоа не влијаеше на конечниот исход. Новак така се пласираше во своето десетто финале на Австралија Опен.

Противник на Ѓоковиќ во финалето во недела ќе биде грчкиот тенисер Стефанос Циципас и тоа ќе биде битка за тронот на АТП листата.

Ѓоковиќ досега собра 1200 бодови и со 6270 бодови на вкупниот поредок е второпласиран. Со триумф во финалето српскиот тенисер би добил уште 800 со што би го прескокнал Карлос Алкараз.

Циципас во овој момент со 6195 бодови е третопласиран, па и тој со победа во финалето може да дојде врвот на АТП листата што значи дека Шпанецот Алкараз од понеделник сигурно нема да биде лидер на АТП листата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот