Фреди е највисокото куче во светот, високо повеќе од два метри: Неодамна собори уште еден рекорд (ФОТО)

Германската дога Фреди во 2017 година го собори светскиот рекорд. Тој беше прогласен за највисокото куче на светот. Кога ќе застане на задните нозе, достигнува висина од 2,13 метри, што е за седум ипол сантиметри повеќе од просечниот кошаркар.

Звучи неверојатно, но Фреди минатиот месец повторно се впиша во Гинисовата книга на рекорди. Овој пат како најстарата жива германска дога.

View this post on Instagram

Herrrooooooo everyone! Sorry I’ve been a bit quiet for a while….. Me and my Mummy and my Sister Fleur have been moving house!!! 💝 We are in our new home now and getting used to all our surroundings, although I’ve already discovered where the tweats are hidden 😂…… it’s started to snow here todane… so I’m off out to do an investigate! ⛄️🌨🌨 Lots of slobbers and kisses Freddy ♥️🐶🐾🐾♥️ . . . . #petsofinstagram #petoftheday #dogsofig #dogoftheday #greatdanes #greatdanesofinstagram #greatdanesunleashed #greatdanesunlimited #greatdanesofig #greatdanesrock #greatdanesareawesome #greatdanesphotography #greatdaneproblems #worldofcutepets #worldstallestdog #bigdog #guinnessworldrecord #dogsofinstaworld #greatdane #greatdanemoments #greatdanelove #greatdanenation #greatdanelovers #repostmydane #ilovemydog #danestagram #danesofig #greatdanefans #danenation

A post shared by Freddy The Worlds Tallest Dog (@freddygreatdane) on

Семејството му организираше посебна роденденска забава за 8-от роденден која вклучувала роденденска торта за кучиња и бројни други грицки кои тој ги обожава.

Како и бројните други големи кучешки раси, така и германската дога има краток животен век. Тие живеат најмногу 8 или ретко 9 години, а просекот е од 6-7 години.

View this post on Instagram

Herrrrrooooo everyone!! I’m sitting in da garden wiv my Sister Fleur!….. 💝 mummy is getting the garden ready for us having our 8th Birthday 🍰 Party while in lockdown…….. I won’t get to see all my hooman furiends…. but I will get yummy cake! Big slobbers and kisses 😘Freddy xxxxxx 🐾🐾🐾🐾 . . . . . #petsofinstagram #petoftheday #dogsofig #dogoftheday #greatdanes #greatdanesofinstagram #greatdanesunleashed #greatdanesunlimited #greatdanesofig #greatdanesrock #greatdanesareawesome #greatdanesphotography #greatdaneproblems #worldofcutepets #worldstallestdog #bigdog #guinnessworldrecord #dogsofinstaworld #greatdane #greatdanemoments #greatdanelove #greatdanenation #greatdanelovers #repostmydane #ilovemydog #danestagram #danesofig #greatdanefans #danenation

A post shared by Freddy The Worlds Tallest Dog (@freddygreatdane) on

– Среќна сум што се уште го имам Фреди. Ужасно е размазен и добива се што ќе посака, откри неговата сопственичка.

Сопствениците признаа дека за неговата храна и грижа месечно издвојуваат околу 500 евра.

Прочитајте и...  Виц на денот: Фамилијарна

Поврзани вести

Што е душевен секс?

Слободен Печат

Ќерката на Брус Вилис и Деми Мур призна дека ја изгубила невиноста со постар човек кој ја искористил

Слободен печат

ФОТО: Бела Хадид уште еднаш воодушеви со својот едноставен стил

Слободен Печат

Кое чоколадо има психоактивно, дури и антибактериско дејство врз луѓето?

Слободен Печат

ФОТО: Неговата обожавателка го славела 101-от роденден, а тој и испратил шишиња текила

Слободен печат

Почина Спенсер Дејвис: Гитаристот кој помогна во популаризирање на американскиот блуз во Велика Британија

Слободен Печат

Остави Коментар