Фотографии од неверојатно откритие на Антарктикот – истражувачите од Украина влегле во тајната пештера (ФОТО)

Мистериозната пештера на „три ката“ со езера и река е пронајдена на островот Галиндез.

Поларната пештера, која целосно е покриена со мраз и е долга 200 метри откриена е на Антарктикот.

Мистериозната пештера на „три ката“ со езера и река најдена е на островот Галиндез каде што се наоѓа базата на украинската експедиција (UAE). Било познато дека влезот на пештерата се наоѓа спроти крајбрежјето, но тој отвор бил блокиран кога глечерот паднал во океанот.

Меѓутоа, тимот пронашол друг влез во пештерата. Откриле дека пештерата е трипати поголема отколку што мислеле претходно.

На долнио кат на оваа величенствена пештера екипата пронашла смрзнато езеро и „џиновска кула“ која била висока како четирикатна зграда (12 метри), широка осум метри и долга 30 метри.

Прочитајте и...  Нуредини нема информации за причините за намалување на нивото на Преспанското езеро

Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: Потврден првиот случај на коронавирус во Македонија

Слободен печат

Прес-конференција на Спасовски, Филипче и Караџовски во Владата (ВО ЖИВО)

МИА Агенција

ДИК ги повика граѓаните да извршат увид во Избирачкиот список до 11 март

Слободен печат

Потврден коронавирус во Македонија

Слободен печат

Во Подгорица превентивно поставени шатори поради коронавирусот

Слободен печат

Трамп ги продолжи санкциите против Кремљ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На 1ви Март започнува новата наградна игра на Макпетрол, „ВЕРНА секогаш со Вас!“

Слободен Печат

Министерот Адеми на чело на владината делегација на одбележување на годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски во Мостар

Слободен печат

Трамп: САД се во одлична форма и покрај лажните вести кои се обидуваат да предизвикаат паника на берзите

Слободен печат

Вонредна состојба во Сан Франциско поради коронавирусот

МИА Агенција

Царовска: За 2,5 години вложени над 100 милиони евра во странските и во домашните компании

МИА

Ангеловска: Рано е да се зборува за последиците врз нашата економија од коронавирусот

Слободен печат