24 C
Скопје

Tag : пештера

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Заспаната убавица во средиштето на планината Буковиќ се разбуди

МИА Агенција
Помислата на пештера, кај обичниот човек наведува на мистерија и се поврзува со митови околу кои се плетат разни приказни и верувања. Таквите верувања доскоро...
Живот Забава Магазин Магазин слајдер

ФОТО: Оваа пештера во Кападокија е вистински хит- Еве зошто многумина се подготвени скапо да платат за да престојуваат тука!

Слободен печат
Дали станува збор за мир и совршена тишина кои што таа ги нуди или пак само за престиж? Спијте мирно и скриено како бебе –...
Вести Македонија

Пештерата Рамниште- ремек дело на природата, која крие остатоци од културата и присуство на човекот

Слободен печат
Пештерата „Рамниште” во Прилепско, една од најпосетуваните, открива нови артефакти и податоци дека не е само ремек дело на природата, туку крие и остатоци од...
Вести Регион

Големо откритие: Во бугарска пештера пронајдени најстарите остатоци од хомо сапиенс во Европа

Слободен печат
Во бугарската пештера Бачо Киро археолозите ги откриле најстарите остатоци од модерниот човек на европскиот континент, објавено е во магазините „Нејчр“ и „Нејчр Еколоџи и...
Забава Магазин

Мистериозни места кои знаеме дека постојат, но речиси никој ги нема посетено! (ФОТО)

Слободен печат
Кога и да слушнеме дека нешто е забрането, веднаш се јавува потреба да видиме што е тоа, но во светот постојат многу мистериозни места во...
Вести Свет

Дрон снимил нешто НЕОБИЧНО покрај пештера: Решиле случај стар 17 години, НЕ ИМ СЕ ВЕРУВАЛО што пронашле (ФОТО)

Слободен печат
Кинеската полиција уапсила бегалец кој бил во бегство веќе 17 години, откако со помош на беспилотно летало го откриле неговото скривалиште. Мажот (63), кого полицијата...
Вести Свет

Фотографии од неверојатно откритие на Антарктикот – истражувачите од Украина влегле во тајната пештера (ФОТО)

Слободен печат
Мистериозната пештера на „три ката“ со езера и река е пронајдена на островот Галиндез. Поларната пештера, која целосно е покриена со мраз и е долга...
Вести Свет

Авантуристи пробуваат како е да се живее на Марс во пештера во Шпанија!

Слободен печат
За сите оние кои ги интересира како би можел да изгледа животот на Марс, сега можат да го доживеат тоа во Шпанија! Научници, архитекти и...
Вести Регион

Брод се судри во пештера во Валона и потона, патниците едвај спасија жива глава

Слободен печат
Синоќа се случил тежок инцидент во пештерата Хаџи Алија на полуостровот Карабурун, во регионот на Валона, Албанија, каде брод потонал. Албанскиот Генерален поморски директорат известува...
Вести Свет

Маж од Камбоџа извлечен од пештера во која бил заробен ЧЕТИРИ дена (ВИДЕО)

Слободен печат
Маж од Камбоџа останал цели четири дена заробен во пештера, откако доживеал несреќа собирајќи измет од лилјаци, пренесуваат британските медиум. Како што пренесува Би-Би-Си, 28-годишниот...