2 C
Скопје

Tag : откритие

Магазин Магазин слајдер Технологија

Научниците зачудени: Откриен живот под мраз дебел 900 метри на Антарктикот

Слободен Печат
Биолозите велат дека случајното откривање на морски живот на карпа под мразот на Антарктикот го доведува до прашање нашето досегашно разбирање за тоа како организмите...
Живот Магазин Магазин слајдер

ФОТО+ВИДЕО: Големо откритие во некрополата Сакара во Египет

Слободен Печат
Во египетскиот археолошки локалитет Сакара е откриена нова ризница – дрвени ковчези и антички погребен храм кои потекнуваат од ерата на Новото Кралство. Од Министерството...
Вести Регион Слајдер

Турција откри големо наоѓалиште на злато што се проценува на шест милијарди долари

Слободен печат
Турција откри големо наоѓалиште на злато со околу 3,5 милиони унци (99 тони) на благородниот метал што е проценето на околу шест милијарди долари, објави...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Објава на докторка која шокира: Еве зошто нема лек за коронавирусот и тешко ќе се најде

Слободен печат
Исидора Станковиќ, научник од Србија, докторант на биомедицински науки која работи и се образува во САД, објави на својот Фејсбук, резултати од важно научно откритие....
Здравје Магазин Магазин слајдер

Научниците дојдоа до ново откритие – Еве колку коронавирусот се задржува на нашата кожа и слуз!

Слободен печат
Коронавирусот опстанува многу подолго отколку грипот, но со примената на две мерки тоа може да се смени. Коронавирусот може да преживее на човечката кожа до...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Најважното откритие: Конечно утврден редоследот на симптомите на коронавирусот

Слободен печат
Редоследот на добивање на симптомите на коронавирусот е дефинитивно утврден, а научниците велат дека сите треба да го запомнат тоа, за да се самоизолираат навреме, или да...
Живот Магазин Магазин слајдер

Сензационално откритие – Дете пронашло плоча стара 3.500 години

Слободен печат
Шестгодишен Израелец во текот на излетот со неговите родители на југот на Израел пронашол 3.500 години стара глинена плоча, која археолозите ја сметаат за уникатна....
Вести Свет Слајдер

Ново откритие на кинеските научници: Дистанцата од 2 метри не е доволна, како и каде се задржува вирусот

Слободен печат
Новото истражување кое испитуваше примероци од воздухот во болничките одделенија со пациентите позитивни на Ковид -19, откри како вирусот може да помине и до 4...
Вести Свет

Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Слободен печат
Најновите истражувања покажуваат дека праисториските луѓе кои живееле пред околу 400.000 до 40.000 години нуркале во потрага по школки. Овој податок го руши стереотипот за...
Вести Свет

Топењето на мраз на Арктикот доведе до несекојдневно откритие! (ВИДЕО)

Слободен печат
Руската морнарница соопштила дека при неодамнешни експедиции открила пет нови острови, кои порано не постоеле, и кои се создале по трошење на глечери. – Истражувачите...