18.8 C
Скопје

ВИДЕО+ФОТО | Претставен првиот хрватски хиперавтомобил: „Римац Невера“ ќе чини два милиони евра

Првиот хрватски сериски автомобил, познат до сега како „C_Two“, го доби името Невера, по неочекуваната и силна медитеранска бура што „брза“ преку Јадранското море.

Мате Римац, хрватски иноватор, претприемач и основач на компанија за електрични хиперкар, досега ја користеше ознаката „C_Two“ за неговиот електричен хиперспорт автомобил, бидејќи беше прототип, а денес автомобилот го доби и своето комерцијално име под кое ќе се продава ширум светот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rimac Automobili (@rimac_automobili)


Римац првпат го покажа „C_Two“ на јавноста во Женева во 2018 година. Две години подоцна, хрватскиот производител планираше да претстави производна верзија, но беше попречена од пандемијата што доведе до откажување на саемот во Женева во 2020 година.

Во последната година, компанијата „Rimac Automobili“ ја заврши светската хомологација на своето возило. Во тој процес, тие „поделија“ неколку копии на „C_Two“ за да ја проверат неговата безбедност и да ги добијат сите потребни дозволи за автомобилот да може да се регистрира и безбедно да се вози низ целиот свет.

„Римац Невера“ ќе чини 2 милиони евра, а се планира серија од само 150 возила. Автомобилот има дури 1.914 коњски сили и 2.360 Nm, развива максимални 412 километри на час и забрзува до 100 km / h за фантастични 1,85 секунди.

Достигнува 200 на час за само 4,3 секунди, додека 9,3 с се доволни за да се постигне брзина од 300 км на час!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rimac Automobili (@rimac_automobili)


Единствената батерија во форма на Х во форма на течност и ладење со 6.960 ќелии, со капацитет од 120 kWh, е дизајнирана од тимот на Римец од нула и поставена во срцето на Невера.

Способна за производство на моќност од 1,4 MW, батеријата литиум-манган-никел, исто така, претставува составен дел од јадрото на автомобилот, зголемувајќи ја структурната јачина на монококната конструкција од јаглеродни влакна за 37 проценти.

Оптималното складирање на батеријата ниско во средината на подот на автомобилот придонесува за екстремно ниското тежиште на возилото. Ова исто така овозможува одлична дистрибуција на тежина 48/52 (напред / назад).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rimac Automobili (@rimac_automobili)

Римац наведува дека развојот на напредниот систем за ладење на батеријата ја зголемил неговата ефикасност во споредба со првичните прототипови на „C_Two“, давајќи поголема моќност за подолги временски периоди.

Детали за автономијата на возење не се објавени денес, но според претходните најави, таа треба да биде до 650 км – доволно за патот од Загреб до Минхен (или Дубровник) да помине без запирање.

Мате Римац се потруди навистина да создаде хрватски производ од своето возило. Во автомобилската индустрија, имено, невозможно е една компанија да ги произведува сите делови за возила и затоа има подизведувачи, а кај Римац тоа е преку хрватски компании.

Поврзани вести

ВИДЕО: Погледнете како се снимал култниот филм „Dirty Dancing“

Слободен Печат

Карли Клос: Го следев моето срце, се омажив за човекот што го сакам и покрај сите компликации

Слободен Печат

„Меган ќе остане дома“: Принцот Хари ќе присуствува сам на откривањето на статуата на неговата покојна мајка

Слободен Печат

Трикови кои може да ви помогнат да заспиете полесно

Слободен Печат

ФОТО+ВИДЕО | „Договор за Европско првенство“: Девојка сподели какви правила ѝ поставило нејзиното момче додека трае „фудбалското лудило“

Слободен Печат

ФОТО: Ненси и Роналд Реган – љубовна приказна која траела 52 години, си биле доволни сами на себе, а со децата имале чуден однос

Слободен Печат

Остави Коментар