ФОТО | НАСА објави нови фасцинантни снимки од Месечината

Фото: Принтскрин/Твитер

По неколку неуспешни обиди, НАСА на 16 ноември ја лансираше својата мегаракета до Месечината, од „Кејп Канаверал“ на Флорида, САД.


Претставници на НАСА велат дека тимовите на мисијата „Артемис 1“ се воодушевени од однесувањето на вселенското летало „Орион“ на патот кон лунарната орбита и се воодушевени од снимките од вселената, пишува Space.com.


Вселенското летало „Орион“ набрзо стигна до орбитата на Земјата, а потоа 87 минути по лансирањето изведе таканаречена транслунарна инјекција за да се движи кон Месечината. Десет дена по лансирањето, леталото „Орион“ влезе во орбитата на Месечината.

Фото: Принтскрин/Твитер/НАСА

Вселенското летало „Орион“ го надмина рекордот поставен од „Аполо 13“

Видео на денот