16.8 C
Скопје

Tag : наса

Вести Свет

НАСА предупредува: Земјата апсорбира „невидена” количина топлина

Слободен печат
Земјата апсорбира двојно повеќе топлина отколку во 2005 година, според ново истражување дефинирано како „невидено” зголемување во услови на климатска криза, објави „Гардијан”. Научниците од...
Живот Магазин Магазин слајдер Технологија

НАСА ќе испрати лигњи и водени мечки во Меѓународната Вселенска Станица

Слободен Печат
Повеќе од 100 бебиња лигњи и 5000 други микроскопски животни ќе бидат лансирани во Меѓународната Вселенска Станица во четврток. Суштествата заедно со опрема за експерименти,...
Магазин Магазин слајдер Технологија

НАСА најави две нови мисии, ќе ја посетува Венера

Слободен Печат
Националната вселенска агенција – НАСА најави две нови мисии до Венера, „DaVinci+“ и „Veritas“ чија цел е проучивање на сестринската планета која не сме ја...
Вести Свет

Јужна Кореја е уште еден потписник на програмата Артемис на НАСА

Слободен печат
 Јужна Кореја го потпиша меѓународниот договор предводен од САД со кој се утврдуваат правилата за истражување на вселената, објави НАСА. Американската вселенска агенција соопшти дека...
Вести Свет Слајдер

Роскосмос го покани директорот на НАСА да ја посети Русија: Подготвени сме да разговараме за соработка

Слободен печат
Руската вселенска агенција Роскосмос го покани директорот на американската агенција НАСА, Бил Нелсон, да дојде во Русија, изјави директорот на Роскосмос, Дмитриј Рогозин. – Новиот...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО: НАСА симулираше удар на астероид на Земјата, резултатите на никого не му се допаднаа

Слободен печат
Моментално не постои технологија на Земјата која би можела да запре голем астероид кој би се удрил во нашата планета, покажа симулација која била спроведена...
Вести Некатегоризирано Свет

ВИДЕО: НАСА успешно испрати свои астронаути на Меѓународната вселенска станица

Слободен печат
Националната аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) денеска лансираше четворица астронаути до Меѓународната вселенска станица (МВС) со ракета и капсула кои се за повеќекратна употреба. Астронаутите се од три земји, лансирањето...
Магазин Магазин слајдер Свет Технологија

За прв пат во историјата: Малиот хелихоптер „Ingenuity“ на НАСА ќе полета од Марс

Слободен Печат
Малиот хеликоптер наречен „Ingenuity“, кој пристигна на Марс склопен во роверот „Perseverance“, треба да полета на 11 април, соопшти НАСА. „#МарсХеликоптерот се подготвува да направи...
Здравје Магазин Магазин слајдер Технологија

Научниците зачудени: Што се случува со срцето на астронаутите по една година во вселената?

Слободен Печат
Во една неодамнешна студија, научниците откриле дека поминувањето подолг период во вселената, може да доведе до истите несакани ефекти на кои се изложени пливачите кои...
Вести Свет

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Слободен печат
Роверот на НАСА „Упорност” (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот...