Tag : Месечина

Вести Свет

ВИДЕО: Кина успешно лансираше роботизирано летало на Месечината

Слободен печат
Кина синоќа лансираше ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави од...
Вести Свет

Се е подготвено за мисијата на „Чанг’е5“: Кина ќе лансира сонда на Месечината

Слободен печат
Кинеските научници ќе имаат прилика да проучуваат материјали од Месечината што не е работено од 70-ите години на минатиот век. Се надеваат дека со „Чанг’е...
Забава Магазин Магазин слајдер

Првата полна месечина за Ноќта на вештерките после 76 години!

Слободен Печат
На сите илустрации кои ја најавуваат Ноќта на вештерките, секогаш блеска полната месечина, пред која се наоѓа совршената силуета на вештерка која вози метла или...
Вести Свет Слајдер

НАСА со важно откритие за вселенските истражувања: Водата на Месечината е благослов за лунарна база и лет до Марс

Митко Билјаноски
На Месечината, секако, нема океани ни мориња, но анализи на телескопски снимки потврдија дека вода во молекуларна форма има и на осончената површина, а не...
Вести Свет

НАСА потврди: На Месечината има вода

Слободен печат
Администраторот на НАСА, Џим Бриденстин на Твитер соопшти дека за првпат е пронајдена вода на површината на Месечината. „Потврдивме вода на осветлената страна од површината...
Магазин Магазин слајдер Технологија

НАСА ветува дека ќе ја спушти првата жена на Месечината до 2024 година

Слободен Печат
НАСА даде официјално ажурирање на нивниот план „Artemis“ оваа недела, известувајќи ја јавноста за она што претстои. Следен чекор на НАСА би било повторно да...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Ново истражување: Пред 4,5 милијарди години Месечината се создала при судир на Земјата со друга млада планета

Слободен Печат
Земјата изгубила дури 60% од својата атмосфера при судир со друга млада планета што ја создала Месечината, открило новото истражување. Во новото истажување предводено од...
Вести Свет Слајдер

Испраќањето луѓе на Месечината ќе чини 28 милијарди долари

Слободен печат
Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА вчера го објави планот за праќање човечки екипаж на Месечината до 2024 година. Тоа ќе чини вкупно 28 милијарди...
Забава Магазин Магазин слајдер

Астрономскиот феномен кој ги фасцинирал древните цивилизации: Вечерва ќе се случи помрачување на месечината! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Ноќта помеѓу петок и сабота ќе имаме можност да видиме помрачување на месечината, астрономски феномен кој низ историјата ги фасцинирал древните цивилизации и служел како...
Вести Свет

Последната „супер месечина“ годинава од 6. до 8. мај

МИА Агенција
Последната „супер месечина“ во оваа година ќе биде видлива за луѓето низ целиот свет од зајдисонце и изгрејсонце помеѓу 6 и 8 мај, објави Си-Ен-Ен....