ФОТО: Мери Акиевска победи на „Арнолд Класик Европа 2022“ во Севиља

Мери Акиевска со трофејот на „Арнолд Класик Европа 2022“ во Севиља, Шпанија/фото: instagram.com/meri_ifbbwellness_akievska

Нов голем успех за македонскиот бодибилдинг донесе Мери Акиевска која во конкуренција од 19 натпреварувачки од светот го освои првото место на натпреварот „Арнолд Класик Европа 2022“ кој се одржа во Севиља, Шпанија.

Секоја чест за Акиевска која е Национален, Балкански, Европски, Светски и сега Арнолд Класик шампион.

Во Севиља свој настап имаше и Катерина Попева која исто така постигна врвен резултат како четвртопласирана.

– Сега срцево ми е полно. Пресреќна сум што како јуниор ги освоивме сите титули и во сениорска категорија благодарение на мојот тренер Бобан Ѓороски кој секоја минута ми ја посветуваше, заедно донесовме огромни успеси уште од мојот старт како натпреварувачка едноставно израснав овие четири години во успеси.

Иако сè освоивме не мора да значи дека тука завршуваме, се гледаме за некоја недела повторно на сцена. Во иднина преостанува само да ги потврдиме и повториме досегашните успеси – вели Акиевска.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот