Фигурите за шах погрешно наредени

Откако граѓаните по социјалните мрежи објавија фотографии од празната шаховска табла поставена на Зелениот кров во ГТЦ,  денеска фигурите беа изнесени од магацинот каде беа чувани преку зима. Можеби причината за тоа е што деновиве времето надвор е сончево и пријатно и погодува за посетителите во ГТЦ да се релаксираат со шах на отворено, а можеби причината што фигурите се најдоа на таблата е реакцијата на граѓаните.

Она што е интересно и на кое сега реагираат познавачите на шахот, е што фигурите се поставени погрешно на таблата. Имено, кога се редат белите фигури задолжително топот кој се наоѓа на десната позиција треба да стои на бело поле, тоа е правило. Тоа не важи за шаховската табла на зелениот кров. Па доколку фигурите се поставени само како украс, во ред е, но доколку треба да послужат за намената поради која е ставена таблата и за помладите да ја научат оваа древна игра, тогаш треба да се поведе повеќе грижа.

Прочитајте и...  Димитров: Со координативен пристап ќе ги пребродиме последиците од кризата предизвикана од Ковид-19

Можеби не е лошо фигурите да ги нареди некој што знае да игра шах.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат