Tag : шах

Останатo Спорт

Шаховски спектакл, Каспаров се враќа од пензија и ќе игра против шампионот Карлсен

Слободен печат
Каспаров и актуелниот шампион Карлсен ќе играат еден против друг наредниот месец два турнири кои ги организира „Шаховскиот клуб Сент Луис“ и тоа по пауза...
Останатo Слајдер Спорт

За едни шахот е расистички, според Карпов ова е „период на тотално лудило“!

Слободен печат
Џон Адамс, економист кој пред пет години ја претставуваше шаховската федерација на Австралија во текот на минатата седмица бил контактиран од радиостаницата на Австралиската радиодифузна...
Останатo Спорт

Украински шампион во шах и неговата девојка отруени во Москва

Слободен печат
Двајца истакнати млади шахисти од Украина се пронајдени мртви во Москва, а извештаите во весниците велат дека се отруени со „гас за смеење“. Телата на...
Вести Скопје Слајдер

Фигурите за шах погрешно наредени

Откако граѓаните по социјалните мрежи објавија фотографии од празната шаховска табла поставена на Зелениот кров во ГТЦ,  денеска фигурите беа изнесени од магацинот каде беа...
Останатo Спорт

Николовски најдобар на меѓународниот шаховски турнир „Скопје Опен“

Слободен печат
Интернационалниот мајстор Никола Николовски е победник на возобновениот турнир „Скопје Опен”, кој заврши доцна синоќа, со учество на околу 80 шахисти. Според стартниот рејтинг тој...
Вести Регион

МУ ГО УКРАЛ ТОПОТ: Црногорец имал расправија со соседот заради партија шах, па потоа пукал во него

Слободен печат
Црногорската полиција деновиве уапсила страствен љубител на шах, кој по расправија за шаховски фигури пробал да го убие својот сосед. Еско Еровиќ (56) од северна...
Останатo Спорт

„Алкалоид“ четвртопласиран на Европскиот куп на шампионите

Слободен печат
Македонскиот шаховски клуб „Алкалоид“ заврши на четвртата позиција, така што се одржува и натаму при врвот на европските клупски натпреварувања. На Европскиот клупски куп на...
Останатo Спорт

Алкалоид ги „матира“ ривалите Европскиот куп на шампионите

Слободен печат
Екипата на Алкалоид продолжува со одличните игри на Европскиот куп на шампионите. „Фармацевтите“ во шестото коло со 5:1 го победија чешкиот шампион Ст. Лиза и...
Спорт

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД стартуваше со победа на Европскиот Клупски Куп 2019

Слободен печат
Шахистите на АЛКАЛОИД, успешно стартуваа на годинешниот Европскиот Клупски Куп во Улцињ, Црна Гора. Тие во првото коло, со победите на Шанкланд, Криворучко, Ковалев и...
Ви Препорачуваме Забава Магазин

НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Во фиоката им стоела ШАХОВСКА ФИГУРА вредна повеќе од милион евра

Слободен печат
Шаховската фигура која недостасувала во средновековен сет откриен пред 200 години, пронајдена е во домот на единбуршко семејство. Никој од семејството не знаел дека фигурата...