ВИДЕО: Експерт пред три дена го предвидел земјотресот во Турција и Сирија

Маж пред три дена го предвидел земјотресот во Турција и Сирија/ Фото Твитер принтскрин

Френк Хугербитс, од Институтот „ССГЕОС“, пред три дена на својот Твитер профил објавил дека „за многу кратко време ќе се случи земјотрес“ во регионот околу Турција.

Подетално објаснување има на јутјуб профилот на „ССГЕОС“:

ВИДЕО | Моментот кога се урна станбена зграда во Турција

Силниот земјотрес утринава остави тешки последици во многу делови од Турција и Сирија. Бројот на мртви постојано расте, а штетата е огромна.

Сеизмологот Стивен Хикс смета дека земјотресот што утринава ја погоди Турција би можел да биде најсилниот инструментално регистриран земјотрес во оваа земја.

Видеото кое го објави на неговиот профил на Твитер го покажува ширењето на сеизмичките бранови по катастрофалниот земјотрес. Регистрирано е од сеизмографи низ цела Европа.

 

МНР објави телефонски линии за македонските државјани во Турција по катастрофалниот земјотрес

ВИДЕО | Во Газиантеп се урна тврдина стара над 2 илјади години како последица на земјотресот

Стравувајќи од нови потреси, луѓето во неколку турски градови се кријат во своите автомобили

ВИДЕО | Пистата на аеродромот во Хатај буквално преполовена по страшниот земјотрес

Ердоган по ужасниот земјотрес: Заедно ќе ја надминеме оваа катастрофа

 

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот