ВИДЕО | Моментот кога се урна станбена зграда во Турција

Фото: Firat Ozdemir / AFP / Profimedia

Според последните податоци, речиси 670 луѓе загинаа во Сирија и Турција како последица на силниот земјотрес во близина на јужниот турски град Газиантеп рано изутрината, пренесоа секуларните агенции. Досега е потврдена смртта на 668 лица. Се очекува бројот на загинати да продолжи да расте.

„Ројтерс“ објави снимка од уривање на станбена зграда во областа Халилије, провинцијата Шанлиурфа, по силниот земјотрес.

Слични вакви настани има низ целиот регион. Земјотресот бил почувствуван на Кипар и Либан.

ВИДЕО | Над 300 мртви во ужасниот земјотрес во Турција и Сирија

Стравувајќи од нови потреси, луѓето во неколку турски градови се кријат во своите автомобили

ВИДЕО | Во Газиантеп се урна тврдина стара над 2 илјади години како последица на земјотресот

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот