Ердоган по ужасниот земјотрес: Заедно ќе ја надминеме оваа катастрофа

Фото: EPA/EFE

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го коментираше катастрофалниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција. Магнитудата на земјотресот била 7,8 степени според Рихтеровата скала.

Официјалниот биланс на загинати, според последните информации, низ Турција и Сирија сега изнесува повеќе од 500, а речиси 2.000 се повредени. Во тек е голема спасувачка операција.

Ердоган на Твитер објави дека спасувачки екипи доаѓаат од целата земја. „Се надеваме дека заедно ќе ја надминеме оваа катастрофа што е можно поскоро и со најмала штета“, напиша тој.

ВИДЕО | Над 300 мртви во ужасниот земјотрес во Турција и Сирија

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот