Ердоган Archives - Слободен печат

Tag : Ердоган

Вести Планета Слајдер

Ердоган: Хафтар покажа дека не е за политичко, туку за воено решение

Слободен печат
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во рамките на Самитот за Либија што се одржува во Берлин, се сретна со неговиот руски колега Владимир Путин,...
Вести Планета Слајдер

Ердоган стравува дека можниот пад на Владата во Либија ќе го зајакне исламистичкиот тероризам

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди дека ако падне либиската Влада, која има поддршка од Обединети нации, ќе зајакне исламистичкиот тероризам. – Европа ќе се...
Вести Планета Слајдер

Ердоган одлучи – Испраќа војска во Либија

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потврди дека неговата земја ќе испрати војска во Либија за да ја поддржи тамошната Влада во борбата против силите на...
Вести Планета

Ердоган: Доколку Хафтар продолжи со нападите Турција ќе му одржи лекција

Слободен печат
Турција нема да се воздржи да му „одржи лекција” на командантот на Либиската национална армија, Калифа Хафтар доколку продолжи со нападите врз меѓународно признатата Влада...
Вести Економија Слајдер

Кој профитира, а кој губи од „Турскиот тек“?

Слободен печат
Кој профитира од „Турскиот тек“? Турција, Бугарија и Србија. А кој губи? Русија. Путин не го доби тоа што го сакаше, а „Гаспром“ беспотребно потроши...
Вести Планета

Путин и Ердоган повикаа прекин на огнот во Либија

Слободен печат
Претседателите на Русија и на Турција повикаа за прекин на огнот во Либија од 12 јануари на полноќ. Тоа го изјави денеска на брифинг турскиот...
Вести Планета

Ердоган повика на смирување на тензиите меѓу соседот Иран и НАТО сојузниците САД

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди на ескалација на тензиите меѓу нивниот сосед Иран и НАТО сојузникот САД, додавајќи дека Анкара „ги користи сите располжливи...
Вести Планета Слајдер

Ердоган го пречека Путин на отворањето на гасоводот „Турски тек“

Слободен печат
Започна состанокот на преседателот на Русија, Владимир Путин, со неговиот колега од Турција, Реџеп Таип Ердоган, по повод отворањето на гасоводот „Турски тек“ во Истанбул....
Вести Планета Слајдер

Меркел повикува на воздржаност, Ердоган не попушта, ќе испраќа војска во Либија

Слободен печат
Турција се подготвува да испрати армија во Либија, за што оваа недела ќе гласа парламентот, јави новинската агенција „Анадолија“, додека Германија побара од Анкара да...
Вести Планета

Мицотакис: Ја почитуваме Турција, но нивните последни потези се вон меѓународната законитост и здравиот разум

Слободен печат
Нашите вооружени сили се подготвени и моќни за спречување, додека, пак, вратата за дијалог со соседите од мене ќе биде секогаш отворена, вели претседателот на...