• Ердоган

Опозицијата има верба дека Киличдароглу конечно ќе го совлада Ердоган

Во обид конечно да го собори од власт претседателот Реџеп Таип Ердоган, турскиот широк опозициски фронт се обедини зад Кемал Киличдароглу, 74-годишниот лидер на Републиканската народна партија (ЏХП). Шесте партии од опозицискиот блок ги сметаат изборите на 14 мај за досега најголема шанса да го соборат Ердоган и неговата конзервативна и популистичка партија, но долго …

Опозицијата има верба дека Киличдароглу конечно ќе го совлада Ердоган Read More »