МНР објави телефонски линии за македонските државјани во Турција по катастрофалниот земјотрес

мнр

Министерството за надворешни работи објави 24-часовни телефонски линии на располагање за македонските државјани во Турција по силниот земјотрес што утрово ги погоди Турција и Сирија.

Информираат дека стапиле во контакт со Амбасадата на Северна Македонија во Анкара и Генералниот Конзулат во Истанбул, кои се во постојана комуникација со надлежните институции на Турција.

Нашите ДКП-а во Турција се на 24-часовно располагање за сите евентуални прашања, на телефонските броеви: +905394569710 во Анкара, +905456149777 во Истанбул, и + СОС телефонот на МНР во Скопје 38975273732, се вели во соопштението од МНР.

ВИДЕО | Над 300 мртви во ужасниот земјотрес во Турција и Сирија

 

Ердоган по ужасниот земјотрес: Заедно ќе ја надминеме оваа катастрофа

ВИДЕО | Во Газиантеп се урна тврдина стара над 2 илјади години како последица на земјотресот

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот