ДЗСИ не е надлежно за решавање на проблемот со лебарки во Скопје

Скопјани се жалат од наезда на лебарки, но директорката на ДЗСИ Ирина Сотирова-Бухова истакна дека решавањето на овој проблем не е во нивна надлежност.

-Во законот за заштита на насление од заразни болести влегува и контрола на дезинфекција, дезинсекција и дератизација, но ДСЗИ врши контрола на објекти кои се во наша надлежност. Овој проблем паѓа во надлежност на други институции, вели директорката.

Во објектите во кои ние вршиме надзори апсолтно се почитува законскиот рок, но во овој период на Ковид дезинсекција се врши на дневна основа, рече Бухова.

Прочитајте и...  Германската Влада со девет милијарди евра ја спасува Луфтханза

Прочитај повеќе

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат

Зекири: ВМРО-ДПМНЕ како по обичај се истрча на лажна вест, Рама ги отвора границите за сите граѓани

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев – Курти: Двете земји добро се справија со коронавирусот, неделава ќе се знае кога ќе бидат закажани изборите

Слободен печат

Бројот на мртвите во Шведска надмина 4.000, епидемиолозите тврдат дека бројат на друг начин

Слободен печат

Ако е автентична снимката од „орото“ во Чаир ќе има санкции, најави Чулев

Слободен печат

Црногорскиот премиер ја симна маската и најави отворање на границите на 1 јуни

Слободен печат

Силна бура ја погоди Западна Австралија, ветерот носи сѐ пред себе (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов случај на пренос на коронавирус од животно на човек ја вознемири Холандија

Слободен печат