Tag : бухова

Вести Македонија

ДСЗИ и наложи да директорката на клинката во Битола да обезбеди соодветен простор за починати пациенти

Слободен печат
На директорката на Клиничката болница во Битола и е наложено да обезбеди адекаватна просторија за починати пациенти или да ја прошири моргата која ќе одговори...
Вести Македонија

ВИДЕО: Во тек се девет вонредни инспекциски надзори за помлади пациенти кои починале од ковид-19

Слободен печат
Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) спроведува девет вонредни инспекциски надзори за пациенти во помлада возраст, кои за жал ја загубија борбата со Ковид-19, информира...
Вести Македонија

Сотирова Бухова: Стручниот надзор ќе даде одговор на сите прашања за починатата пациентка во Штип

Слободен печат
Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Д-р Ирина Сотирова Бухова, во „24 анализа“ во врска со случајот на починатата пациентка во Штип која барала...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО: Бухова за улогата на ДСЗИ и широката палета на претставки во услови на пандемија

Слободен печат
Од почетокот на пандемијата ДСЗИ издава само едно решение – решение за самоизолација. Првичниот протокол беше дека за позитивни лица, за да прекине домашното лекување,...
Вести Македонија

ВИДЕО | Бухова: Сите позитивни и нивните контакти имаат решенија за изолација, сива зона нема

Слободен печат
Сите лица кои се позитивни или имале контакт со заболено лице имаат издадено решение за изолација. Сива зона нема. Лицата кои биле контакти со позитивно...
Вести Македонија

Бухова: Од анкетирањето на заразените наставници ќе произлезе бројот на ученици во самоизолација

Слободен печат
Во Државниот санитарен и здравствен инспекторат во моментов пристигаат податоци од училиштата во кои има по еден позитивен наставник, а после епидемиолошката анкета ќе се...
Вести Македонија

За сите лица објавени во списокот ДСЗИ кои не примиле решенија за изолација има писмен доказ од АД Пошта за неуредна достава

Слободен печат
Државниот санитарен и здравствен инспекторат испрати соопштение до медиумите во врска со реакциите во електронските медиуми од лица кои се на списокот објавен од страна...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Потенцијални „корона-бомби” бегаат од изолација : Не отвораат врата, а телефонскиот број не постои!

Лица што треба да примат решенија за самоизолација во епидемиолошките анкети даваат грешно име, непостоечки адреси, телефонскиот број што го оставиле не им постои, мејл...
Вести Македонија

Бухова: Веста дека се вршат работни дејности во конфекциите најостро ја демантирам (ВИДЕО)

Слободен печат
Заклучно со вчера, според податоците во Штип издадени се 55 решенија на лица инфицирани од Ковид-19 за домашно лекување и самоизолација и 169 решенија на...
Вести Македонија Слајдер

Едно лице од Здравствен инспекторат позитивно на Ковид-19

Мирослава Бурнс
Едно лице вработено во Државниот здравствен и санитарен инспекторат е позитивно на коронавирус, а поради контактот со него, 10 луѓе се во изолација и тоа...
MacedonianAlbanian