Tag : дзси

Вести Скопје

ДЗСИ нема ингеренции да контролира дали се почитува алгоритамот и бројот на патници во градскиот превоз

Слободен печат
На новинарско прашање за тоа дали се спроведуваат контроли во градскиот превоз каде не се почитува посебниот протокол, директорката на ДЗСИ Ирина Сотирова-Бухова, како и...
Вести Скопје

ДЗСИ не е надлежно за решавање на проблемот со лебарки во Скопје

Слободен печат
Скопјани се жалат од наезда на лебарки, но директорката на ДЗСИ Ирина Сотирова-Бухова истакна дека решавањето на овој проблем не е во нивна надлежност. -Во...
Вести Македонија

Затворени пет угостителски објекти во Кичево, Охрид, Тетово и Струмица, запечатени три кафемати во Штип

Слободен печат
Спроведени се 3.690 вонредни инспекциски надзори за почитување на мерките и препораките од Владата за спречување на ширење на корона вирусот од 4 до 11...
Вести Македонија Слајдер

За скандалот со ракавиците кој го откри Слободен печат активно работи сектор од МВР кој до крај ќе ја истражи постапката

Слободен печат
Минатата недела Слободен печат откри скандал дека ракавици наменети за Клиника за нефрологија, „Баце“ ги шитка по мали бизниси. На денешната прес-конфренција на Инспекцискиот совет,...
Вести Македонија Слајдер

По скандалот кој го откри Слободен печат, ДЗСИ ќе спроведе вонреден инспекциски надзор во Клиниката за нефрологија

Слободен печат
Иринка Сотирова – директорка на Државен санитарен и здравствен инспекторат на денешната прес-конференција на Инспекцисиот совет одговори на новинарско прашање за тема која утрово ја...
Вести Македонија Слајдер

Димитриевски: Наодите на ДЗСИ се класичен монтиран случај

Слободен печат
Откако инспекцискиот надзор на ДЗСИ покажа прекршувања во Куманово и беше најавено дека градоначалникот Максим Димитриевски ќе треба да плати казна од 300 до 600...
Вести Македонија Слајдер

Сотирова: Протоколот за лекување на ковид позитивни лица не може да се прекине се до извршување на решението

Слободен печат
Директорката на Државен санитарен и здравствен инспекторат Иринка Сотирова денес на прес-конференција објасни какви се правилата за самоизолација, откако и беше упатено прашање за тоа...
Вести Македонија

Направени се 639 вонредни надзори во болници, кај мал број утврдени неправилности

Слободен печат
Државниот санитарен и здравствен инспекторат во периодот од 16 март до 19 април извршил 639 вонредни инспекциски надзори во јавни и приватни здравствени установи. Само...
Вести Македонија

ДСЗИ: На Инфективна строго се почитуваат препораките за употреба на лична заштитна опрема од страна на здравствените работници

Слободен печат
Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзор во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби и притоа не се констатирани никакви...