Џејмс Франко постигна спогодба во случајот во кој беше обвинет за сексуално злоставување

Актерот Џејмс Франко беше обвинет од колешките актерки Сара Титер-Каплан и Тони Гал дека Франко ги злоупотребувал сексуално во неговото училиште за глума „Playhouse West Studio 4“.

Но, по обвинувањата тој поднесе писмена жалба негирајќи ги обвинувањата во кои се тврдеше дека Џејмс ги заплашувал студентите во училиштето за глума и филм. За овој судски процес, сега е постигнато привремено решение, пишува „The Guardian“.

Двете страни поднесоа заеднички извештаи до високиот суд во Лос Анџелес, во кои велат дека е постигната спогодба во парницата која ја покренале поранешни ученици од сега веќе затвореното училиште „Playhouse West Studio 4“.

EPA-EFE
EPA-EFE/JUAN HERRERO

Двете актерки и поранешни студенти во 2019 година поднесоа тужба против Џејмс Франко тврдејќи дека тој ги пронудудвал да изведуваат сè повеќе експлицитни сексуални сцени пред камерите во, како што ја нарекоа „оргиска средина“, што е далеку над она што било прифатливо за холивудските филмски сетови.

Прочитајте и...  „El Diablо“ ги запали страстите на Кипар: Упад и закани во државната телевизија по избор на „сатанистичка песна" за Евросонг

Тие тврдеа дека многу млади жени биле подложени на негова лична и професионална сексуална експлоатација во име на образованието. Во тоа време, Џејмс Франко ги негираше сите обвинувања.

epa-efe
EPA-EFE/PAUL BUCK

Злонамерните обвинувања што ги направија станаа храна за таблоидите, но исто така се лажни и немаат правна основа. Тие беа доставени да им донесат што поголем публицитет. Оваа судска постапка е травестија и кулминација на кампањата која го уништи тешко заработениот и изграден углед на чесен човек“, изјави Франко.

Актерот го отвори училиштето во 2014 година и го затвори три години подоцна.

Поврзани вести

Чедвик Боусман постхумно освои „Златен глобус“: Говорот на неговата сопруга расплака многумина

Слободен Печат

„Покемон“ музички албум: Кети Пери и Џеј Балвин се само дел од светските ѕвезди кои ќе ги изведат новите хитови

Слободен печат

Објавена книга со нови детали за љубовната приказна на Емануел Макрон и 24 години постарата Брижит Макрон

Слободен Печат

Излезе трејлерот од интервјуто на принцот Хари и Меган со Опра Винфри

Слободен Печат

„El Diablо“ ги запали страстите на Кипар: Упад и закани во државната телевизија по избор на „сатанистичка песна” за Евросонг

Слободен печат

Седум добри причини да се направи ПАП-тест во време на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар