Деструктивната љубовна приказна на Жорж Санд и Фредерик Шопен, најголемата љубов на композиторот била неговата најголема рана

Композиторот ја запознал писателката во 1836 година на еден прием. Кога здогледал ниска жена со темни очи облечена во панталони и со цигара во рака, рекол: „Колку непривлечна личност е оваа Санд. Дали е она навистина жена? Се сомневам.“

Фредерик Шопен бил болежлив човек. Кога ја запознал писателката Жорж Санд бил верен, но мајката на вереницата го известила дека до венчавка нема да дојде зашто била исплашена од приказните за неговото здравје и фактот што го поврзувале со неколку, во тоа време, контроверзни жени. Жорж Санд и Шопен ги запознал композиторот и пијанист Франц Лист.

facebook

Во јуни 1838 година, станале љубовници. Санд, која била шест години постара од композиторот, и која имала бројни љубовници, тогаш напишала: „Морам да кажам дека бев збунета и воодушевена од ефектот што тоа мало суштество го остави на мене…И понатаму не се опоравив од изненадувања и кога би била горда личност би чувствувала понижување што сè тоа ме понесе“.

profimedia

Патување во Мајорка

Шопен во тоа време бил сериозно болен, имал големи проблеми со белите дробови. Во ноември 1838, заедно со Жорж Санд отишле на Мајорка, каде поминале три месеци. Бидејќи мештаните одбиле да им издадат стан, се населиле во напуштениот манастир Валдемоса. Токму тука тој ги завршил неговите Прелудиуми за кои многумина велат дека се тоа негови најинтимни дела.  Шопен имал проблеми и со донесување на неговото пијано, кое пристигнало од Париз по долго чекање, па заглавило на шпанската граница каде барале да се плати голема царина. Шопен го користел  клавирот само неколку недели, додека останатиот дел од времето компонирал на расклатено позајмено пијано.

Прочитајте и...  Добро ни дојде ќерко Вероника: Маријан Стојановски стана татко! (ФОТО)

Сепак, „медениот месец“ на парот се претворил во дебакл. Луѓето од Мајорка (кои денес добро наплатуваат за организирани тури и разгледување на манастирот каде што престојувале уметниците), станале свесни за непрекинатата кашлица на Шопен и претпоставувале дека е заразен и дека има туберколоза. Од друга страна Жорж Санд не одела во црква, што за мештаните било скандалозно. На почетокот, Шопен мислел дека животот на островот е рајски, но кога здравствената ситуација му се влошила, не можел да ужива во убавините кој островот ги нудел.

profimedia

Санд се грижела за својот љубовник и инсистирала тој да помине пет месеци во нејзината куќа во Франција, каде во зима би можел да пишува и да ги доработува своите композиции.

Шопен и Санд поминале речиси девет години заедно. Кога врската се распаднала, композиторот бил многу очаен. Жорж доста долго го штитела и негувала, ги поднесувала неговите претерани барања, и му удоволувала.

Шопен престанал да доаѓа во домот на Санд, во Ноан, во кој за време на повремените посети во период од осум години, создал многу од своите големи дела, вклучувајќи ја и Сонатата во Б мол, со прочуениот Посмртен марш. И така, еден ден си заминал, засекогаш, без збогум. Формалната причина била што во семејната кавга на Жорж и нејзината ќерка, Шопен застанал на страната на ќерката, која инаку била неодговорна личност и бројни проблеми и креирала на мајкаси.

Прочитајте и...  Зошто не е добро да пиете кафе пред појадокот?

На погребот се доаѓало само со покана

Прекинувањето на врската и болеста го скршиле Шопен. Многу ослабнал и не престанувал да кашла. Во последните две ипол години искомпонирал само неколку страници музика. Последниот концерт го свирел во Париз во февруари 1848 година, кога се случила Француската револуција.

Погребан е во 1849. во Париз. На погребот се доаѓало само со покана, која им стигнала на околу 3.000 поканети. Ако смртта е огледало на животот, погребот на Шопен ги рефлектирал сите контрадикторности на неговиот краток живот. Починал на 39-годишна возраст.

Во последните часови на агонија, направил музичка програма за својот погреб. Додека луѓето пристигнувале во црквата, се свирел маршот од неговата Соната во Б мол. Потоа хорот на Парискиот конзерваториум почнал да пее воведни ноти од моцартовиот Реквием. Додека ковчегот се изнесувал, се слушнале звуци од Прелудиумот во Е и Б мол.

Прочитајте и...  Почина сопругата на Џон Траволта: Кели Престон ја изгуби битката со ракот
Profimedia

Жорж Санд не била на погребот. Не сакала да дојде ни пред тоа, кога тој, од посмртна постела, ѝ испратил покана да го посети.

Морбиден детал за кој многумина не знаат е дека Шопен барал по смртта докторите да му го извадат срцето и да го испратат во родната Полска. Дури во поново време научниците откриле од што починал. Причина за смртта била перикардитис, ретка компликација предизвикана од хронична туберколоза. Лекарите кои го извршиле истражувањето рекле дека ја отвориле теглата во која и денес се чува срцето на Шопен, но набљудувајќи го дошле до заклучок дека Шопен починал од воспаление на срцевата марамица.

Жорж Санд починала во 1876. на 72. годишна возраст.

Шопен е погребан во Париз, а неговото срце е пренесено во црквата Свет крст во Варшава, во согласност со неговиот тестамент.

За љубовната врска на Санд и Шопен се напишани повеќе книги, а снимени се и неколку филмови : A Song to RememberImpromptuDesire for Love.

Несомнено и двајцата биле големи уметници.

Прочитај повеќе

Српската пејачка Дара Бубамара вози 100 km/h низ град и снима! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски