Tag : љубовна приказна

Забава Магазин Магазин слајдер

Ја направил и најсреќна и најнесреќна жена на светот, запишал дека се срами од неа, а се преженил три недели по разводот

Слободен Печат
Од бројните мажи кои минале низ животот на Мерилин Монро, најпознат бил американскиот претседател Џон Кенеди, највлијателниот рагби играч Џо ди Маџо, но најголема трага...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Деструктивната љубовна приказна на Жорж Санд и Фредерик Шопен, најголемата љубов на композиторот била неговата најголема рана

Слободен печат
Фредерик Шопен бил болежлив човек. Кога ја запознал писателката Жорж Санд бил верен, но мајката на вереницата го известила дека до венчавка нема да дојде...
Жена Магазин Магазин слајдер Некатегоризирано

Имала манијакална депресија, спонтаните абортуси ја симнале до дното, љубовта и филмот ја искачиле до ѕвездите

Слободен печат
Вивиен Ли е родена како Вивиен Мери Хартли, во 1913 година, во Дарџилинг, британска Индија. На 7 години родителите ја испратиле на школување во Англија,...
Живот Магазин

Чекај ме и сигурно ќе дојдам, зад најубавата љубовна песна се крие потресна љубовна приказна

Слободен печат
Симонов бил голем руски писател, поет и патриот чија судбина често го носела на воените фронтови. Безнадежно бил вљубен во Вачентина Серова, по потекло Украинка,...
Жена Забава Магазин

Најголеми љубови: Виктор Иго и Жилијет Друе, сè додека смртта не ги раздели

Јасмина Кантарџиева Димков
Големиот француски писател Виктор Иго своите први песни почнал да ги пишува уште како дете, а до 14-годишна возраст собрал повеќе литературни награди, меѓу кои...
Еспресо

Хенри Милер, мудрецот на сексот и неговата муза Бренда Венус

Слободен печат
На 7 јуни 1976 година,  Бренда Венус го добила првото писмо од Хенри Милер. Таа била анонимна актерка и балерина, а тој веќе славен писател....
Останатo Спорт

СПОРТСКА ЉУБОВНА ПРИКАЗНА: Кајакот спои Хрват и Србинка 

Слободен печат
Љубовта кон кајакот спои двајца врвни спортисти и креира убава љубовна приказна. Најдобриот хрватски кајакар Антун Новаковиќ (22 години) една и пол година е во...