Дејвис куп: Македонските тенисери поразени во Атина

facebook.com/vladimir.tomic

Најдобрата македонска тениска репрезентација започна со пораз во Дејвис куп натпреварувањето, во рамките од групата Б во Атина во првиот меч убедливо со резултат 0:3 загуби од селекцијата на Естонија.

На стартниот дуел Димитар Грабул со резултат 0:2 по сетови 2:6 и 4:6 загуби од Кенет Раисма, а во вториот дуел Горазд Србљак со 5:7 и 1:6 беше надигран од Јурген Зоп.

На натпреварот во двојки Зоп и Раисма за конечни 0:3 им препуштија само два гема на Лука Љубен Андонов и Берк Бугариќ.

Следниот втор дуел македонските тенисери ќе го имаат в четврток против Летонија која стартуваше победнички со 3:0 против Црна Гора.

Видео на денот