Tag : естонија

Кошарка Спорт

Селекторот Тодоров ги одреди кошаркарите кои ќе играат во Талин

Слободен печат
Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Тодоров ги избра 12. играчи со кои ќе настапи во „меурот“ во Талин, Естонија во квалификациите за ЕП....
Кошарка Спорт

Трајковски: Сакаме да играме на ЕП, ќе биде неизвесно против Естонија!

Слободен печат
Најдобрите македонски кошаркари и стручниот штаб вчера се тестираа на ковид-19 вторпат пред отпочнување на тренажниот процес, оној во Скопје. Сите добија негативен резултат, а...
Вести Свет Слајдер

Естонската министерка за образование поднесе оставка од морални причини: Со владин автомобил ги носела децата на училиште

Слободен печат
Естонската министерка за образование, Маилис Репс, денеска поднесе оставка на функцијата по медиумските извештаи дека користела државно возило и возач за да ги носи своите...
Кошарка Спорт

Тодоров: Доколку не постоеше шанса да победиме, немаше да патуваме за Талин!

Слободен печат
Селекторот на македонската најдобра репрезентација, Александар Тодоров, ги одбра играчите кои ќе тренираат краток период во Скопје, а потоа ќе заминат во Естонија каде ќе...
Кошарка Спорт

Негативни се тестовите, Тодоров на првиот тренинг со 12 играчи!

Слободен печат
Здравствената комисија на федерацијата ги реализираше планираните тестирања за коронавирусот, кои беа неопходни за „влез“ во периодот на подготовките за настап на нашиот сениорски национален...
Кошарка Спорт

Естонија ќе ја има публиката против најдобрите македонски кошаркари!

Слободен печат
Квалификациските натпревари од групата „Б“ за пласман на Европското првенство во 2022 година, кои се планирани да се играат во периодот од 28-30 ноември 2020...
Спорт Фудбал

Капарос пред клучната битка: Ќе играме со голема желба против Македонија!

Слободен печат
Вчера се одигра и петтото коло од групата „2“ во Лигата Ц во кое Македонија на домашен терен со 2:1 ја совлада Естонија, а Ерменците...
Спорт Фудбал

Македонија во „Лигата Б“ може и со бод во Никозија!

Слободен печат
Се одигра и вториот натпревар од петтото коло во групата „2“ од Лигата Ц (УЕФА Лига на нации), репрезентацијата на Ерменија на гостински терен со...
Спорт Фудбал

Ангеловски: Од нас зависи, сакаме на крајот да го освоиме првото место!

Слободен печат
Македонската А репрезентација денеска оствари важна победа во Скопје над Естонија со 2:1 во Лигата „Ц“ и ја одржува борбата за освојување на првото место...
Слајдер Спорт Фудбал

Лига на нации: Македонија со важна победа против Естонија!

Слободен печат
Во петтиот меч од УЕФА Лигата на нации, поточно Лигата „Ц“ вечерва на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје македонската А репрезентација ја забележа втората...