Дејан и Јадранка Недеви европски шампиони во традиционално карате - Слободен печат

Дејан и Јадранка Недеви европски шампиони во традиционално карате

Дејан Недев по седми пат е европски шампион во традиционално карате. Недев го освои златниот медал во категоријата кати на Европското првенство кое се одржува во Питешти, Романија.

Покрај Дејан, златен медал освои и Јадранка Недева, исто така во категоријата кати.  Колекцијата на медали во сениорска конкуренција ја збогати Матеј Ангеловски кој освои сребрен медал во фукуго и бронзен медал во кого –кумите.

Бербата на медали продолжи и во јуниорска конкуренција, Мила Саздова е европски шампион во кого-кумите, додека во категорија фукуго го освои сребрениот медал.

Антонија Белазелкоска во кадетска конкуренција во кати и фукуго освои бронзени медали.

Барнли го понижи Јунајтед, Тотенхем и Мурињо конечно победата (ВИДЕО)