Цените на нафтата највисоки од 2014 година

Цени на нафтата/ Фото: ЕПА

Цените на нафтата достигнаа највисоки нивоа од октомври 2014 година, како резултат на растечките геополитички тензии, намаленото производство и очекувањата за поголема побарувачка. Инвеститорите се загрижени дека глобалните политички тензии во кои се вклучени некои од најголемите светски производители на нафта може да ги влошат ионака ограничените изгледи за снабдување.

Цената на американската сурова нафта WTI (West Texas Intermediate) денска е над 86 долари за барел, додека северноморската нафта брент се тргуваше по цена повисока од 88 долари за барел во исто време. На првиот ден од оваа година цената на нафтата WTI беше нешто повисока од 75 долари за барел, а нафтата од типот брент чинеше помалку од 78 долари за барел. Загриженоста за испораките се зголеми оваа недела откако јеменските Хути нападнаа цели во Обединетите Арапски Емирати. Ова ги интензивираше непријателствата меѓу Хутите поврзани со Иран и коалицијата предводена од Саудиска Арабија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот