18 C
Скопје

Tag : нафта

Вести Свет

400 тони нафта се излеаја во близина на кинескиот брег по судар на танкер и брод

Слободен печат
Околу 400 тони нафта се излеаја во Жолто Море откако танкер се судри со друг брод во близина на најголемото кинеско пристаниште за дотур на...
Вести Економија

Поевтинуваат Еуросупер БС-95 и мазутот, останатите нафтените деривати со непроменета цена

Слободен печат
Цените на нафтените деривати остануваат непроменети, освен за Еуросупер БС-95 кој се намалува за половина денар. Пониска цена од полноќ ќе има и мазутот. Согласно...
Колумни

Крв, нафта и валкани пари

Александар Литовски
Се разбира, фашистите не ги измислиле милитаризамот, ксенофобијата, етнонационализамот и антикомунизмот, односно антиболшевизмот. Овие малигни општествени карциноми биле дел на различни политики во многу општества,...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Шверцерска одлука на РКЕ, на еден час пред полициски час бензините поскапени за 3 денари

Слободен печат
Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагираат на одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за промената на цените на нафтените деривати. „Шверцерска одлука на РКЕ, на еден час...
Вести Економија

Бензините поскапуваат за половина денар, се изедначува цената на дизелот и екстра лесното масло

Слободен печат
Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 од вечерва на полноќ се зголемуваат за 0,50 денари за литар, додека цената на еуродизелот се...
Вести Економија

Цените на нафтата повторно се зголемија

Слободен печат
Цените на суровата нафта денеска пораснаа за над 3,0 проценти, по одлуката на Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините сојузници (ОПЕК +), до...
Вести Свет

Проектил погоди танкер со нафта во Саудиска Арабија, Ријад најавува одговор

Слободен печат
Во нафтена постројка во Саудиска Арабија се запали танкер со гориво откако беше погоден од непознат проектил, соопшти денеска тоа кралство. Засега никој не презел...
Вести Свет

Продолжува падот на цената на нафтата

Илинка Иљоска
Цените на суровата нафта и денеска го продолжија падот, по најголемиот неделен пад од октомври 2020 година забележан минатата седмица, поради обновените мерки за заклучување...
Вести Економија

Цените на нафтата се искачија на 68 долари

Слободен печат
Ценита на нафтата пораснаа во средата на меѓународните пазари за 68 долари, поттикнати од прогнозата на ОЕЦД за опоравување на светската економија од корона кризата...
Вести Свет

Девет членки на ЕУ бараат од ЕК да одреди краен рок за забрана на возилата на нафта

Слободен печат
Европската Kомисија (EK) треба да одреди краен рок за забрана на бензински и дизел автомобили на ниво на ЕУ за да го усогласи транспортниот сектор...