Tag : нафта

Вести Економија

Глобалната понуда на нафта на најниско ниво за десет години

Слободен печат
Глобалната понуда на нафта во јуни изнесува вкупно 86.860.000 барели, што пак е на најниско ниво за последните десет години. Според месечниот извештај на Меѓународната...
Вести Свет

Големи загуби во производството на либиската нафтена корпорација

Слободен печат
Либиската Национална нафтена корпорација денеска соопшти дека, поради присилното прекинување на нејзината работата, од јануари производството на нафта ќе биде намалено за 650.000 барели дневно...
Вести Економија

Над две милијарди штета од излевањето на нафта на Арктикот

Слободен печат
Загадувањето од излевањето нафта во Рускиот Арктик, кога при хаварија во Норилск се излеаја 21 илјади тони дизел, предизвика повеќе од две милијарди американски долари...
Вести Економија

Цените на нафтата растат на светските берзи

Слободен печат
Инвеститорите охрабрени од знаците на опоравување на глобалната економија го зголемија интересот за купување на „црното злато“, а со тоа влијаеа врз растот на цената...
Вести Економија

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Слободен печат
Цените на нафтата на меѓународните пазари денеска паднаа под 43 американски долари под притисок на новиот бран на пандемијата на коронавирусот во САД, за кој...
Вести Економија

Цената на нафтата на „корона нишалка“

Слободен печат
Цената на нафтата при денешното тргување на светските пазари забележа пад на ниво под 43 долари за барел бидејќи новиот бран од корона вирусот ги...
Вести Свет

САД се заканија со запленување на иранската нафта која се превезува за Венецуела

Слободен печат
Американското правобранителство поднесе барање за заплена на нафтата што со четири ирански танкери се превезува за Венецуела, во најновиот обид на администрацијата на претседателот Доналд...
Вести Економија

Најдобар квартален резултат на цената на нафтата за три децении

Слободен печат
Цената на нафтата забележа најдобар квартален резултат во последните 30 години во последните три месеци, заклучно со јуни, при што оствари драматично опоравување по падот...
Вести Економија

Економијата на Саудиска Арабија е драстично погодена од падот на цената на нафтата

Слободен печат
Саудиската економија се намали за еден процент во првиот квартал поради наглиот пад на цената на нафтата и кризата со коронавирусот чиј врв беше на...
Вести Економија

Цената на нафтата стабилна и покрај растот на инфекции од корона вирусот

Слободен печат
Цената на „црното злато“ за време на денешното тргување остана стабилна како резултат на се подобрите економски податоци од разни делови во светот. Сепак таа...