22 C
Скопје

Британија заработува задолжувајќи се, за прв пат продаде обврзница со негативен принос

Со ова Обединетото Кралство им се придружи на Јапонија, Германија и некои други европски земји во продажбата на долг со принос под нула проценти, што според оценките на „Ројтерс“ укажува на можна длабока рецесија.

Велика Британија денеска за прв пат продаде државна обврзница со негативен принос, што пак значи дека владата реално заработува задолжувајќи се, бидејќи инвеститорите прифатија по доспевањето да им се исплати помала сума од онаа која и ја позајмиле на државата.

Државната канцеларија за управување со долгот соопшти дека на аукција продала државни обврзници во износ од 3,75 милијарди фунти по негативна стапка од -0,003 отсто, пренесува „Ројтерс“.

Рокот на доспевање е во јули 2023 година.

Сепак инвеститорите ќе добијат каматна стапка од 0,75 отсто, но обврзницата ја платиле поскапо од нејзината номинална вредност, па така повратот на пари ќе биде помал од износот кој го позајмиле доколку овој партнерски документ ќе се држи до рокот на доспевање.

Со ова Обединетото Кралство им се придружи на Јапонија, Германија и некои други европски земји во продажбата на долг со принос под нула проценти, што според оценките на „Ројтерс“ укажува на можна длабока рецесија поради корона кризата и понатамошните активности на централните банки во купувањето обврзници за да се ублажи нејзиното влијание.

 

 

Поврзани вести

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Исплатени ученичките и студенските стипендии за мај

Слободен печат

Заев: Секој има право да побара ново судење доколку има нови докази и аргументи

Слободен печат

Г-7 повика на отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Слободен печат

Бектеши – Џентолини: Имплементацијата на Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан е клучот за пост-ковид заздравување на економијата

Слободен печат

Скопје очекува од ЕУ потврда на европските вредности и да го испорача ветеното

Слободен печат

Остави Коментар